Tego nikt się nie spodziewał. Rekordowy wzrost cen metali szlachetnych na MCX w Indiach

W piątek po południu ceny złota i srebra na MCX (Multi Commodity Exchange Of India) wynosiły odpowiednio 58 640 rupii za 10 gramów i 73 549 rupii za kilogram.

Z kolei kontrakty terminowe na złoto, z terminem na 5 października 2023 r., stały na poziomie 58 765 Rs za 10 gramów, po odnotowaniu marginalnego wzrostu o 125 Rs lub 0.21 procent. Podobnie wyglądała sytuacja z kontraktami futures na srebro z terminem zapadalności 5 września 2023 r. – one również odnotowały wzrost o 99 rupii, czyli 0,13 procent, i były notowane na MCX po 73 648 rupii za kilogram.

MCX a stanowisko Fed

W poniedziałek rano ceny złota umocniły się pomimo jastrzębiego stanowiska prezesa Rezerwy Federalnej USA Jerome’a Powella w sprawie stóp procentowych. Stało się tak, ponieważ rynki szukały wskazówek co do tego, co w najbliższym czasie wydarzy się w światowej ekonomii.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, złoto spot wzrosło o 0,1 proc. do poziomu 1916,19 USD za uncję do 0354 GMT, a kontrakty terminowe na złoto w USA zyskały 0,2 proc. do 1943,90 USD. W przypadku innych metali, srebro spot spadło o 0,2 proc. do 24,17 USD, a platyna spadła o 0,1 proc. do 943,64 USD. Z kolei pallad wzrósł o 0,8 proc. do 1233,74 USD.

Zobacz też: Rok akademicki tuż tuż, studenci w natarciu. Jakie są aktualne ceny najmu mieszkania?

Ceny złota w Indiach – od czego zależą?

Ceny złota i srebra w Indiach zależą od kilku czynników. Jeśli rupia spada w stosunku do dolara, ceny złota w Indiach za gram stają się drogie. W określaniu cen złota za gram w Indiach ważną rolę odgrywa równiez popyt – jeśli nie będzie on silny, ceny spadną. Z drugiej strony, w czasach dobrego popytu ceny złota będą rosnąć

Często zdarza się również, że indyjski rząd zniechęca do konsumpcji złota. Dzieje się tak na przykład, gdy ceny rosną, a wraz z nimi rachunek bieżący. Tak też jest teraz – państwowe władze zniechęcają do korzystania ze złota, aby zapewnić, że nie będzie problemów z deficytem.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze