Rynek metali szlachetnych odnotowuje nowe trendy

Podczas gdy na całym świecie daje się mocno odczuć skutki inflacji, zjawiska, jakie odnotowuje obecnie rynek metali szlachetnych, pozostały w dużej mierze niezauważone przez główny nurt.

Chociaż nikt nie jest w stanie całkowicie przewidzieć, w jaki sposób omówione niżej czynniki wpłyną na ceny, mają one bycze znaczenie dla głównych metali szlachetnych.

Srebro zyskuje na popularności

W ciągu ostatnich kilku lat popyt na srebro wzrósł do rekordowego poziomu w kilku branżach. Niektóre powszechne zastosowania srebra to biżuteria, monety, baterie, elektronika, środki przeciwdrobnoustrojowe.

Co ciekawe, srebro ma najwyższą przewodność elektryczną i cieplną oraz najniższą rezystancję styku spośród wszystkich pierwiastków. Właśnie dlatego srebro jest oni niezbędne w tak wielu zastosowaniach technologicznych. Jest to również najlepszy naturalny środek biobójczy.

W ostatnim czasie daje się odczuć globalny nacisk na użycie paneli słonecznych i innych proekologicznych technologie, które wykorzystują srebro. Jeżeli zamierzamy ograniczyć zużycie aliw kopalnych, należy zakładać, że z czasem będziemy mieli do czynienia ze wzrostem cen srebra.

Zobacz też: W którym rejonie Polski nieruchomości zdrożeją ze względu na turystów?

Rynek metali szlachetnych: źródła podaży platyny stają się niepewne

Platyna jest jednym z najbardziej deficytowych metali szlachetnych na świecie. Chociaż jest rzadsza niż złoto, jej ceny w ostatnim czasie znacznie spadły.

Powszechne zastosowania platyny obejmują katalizatory samochodowe, katalizatory w przemyśle chemicznym, światłowody, wyświetlacze LCD, rozruszniki serca, świece zapłonowe, biżuterię, części komputerowe i broń. Źródło podaży platyny jest jednak skoncentrowane w zaledwie kilku obszarach. Ponad 70 proc. światowych zasobów platyny pochodzi z Republiki Południowej Afryki, a pozostała część głównie z Kanady i Rosji.

Należy w tym miejscu podkreślić, że produkcja platyny w kopalniach odnotowała druzgocący spadek z powodu niedoborów mocy i niepokojów społecznych w RPA, które obniżają produktywność oraz zakłóceń w handlu spowodowanych wojną Rosji z Ukrainą.

Światowa Rada Inwestycji Platynowych przewiduje, że w 2023 r. rynek platyny odnotuje deficyt w wysokości 983 tys. uncji – a więc jeden z największych w historii. Coraz bardziej niepewny stan podaży platyny – trend, który nie wykazuje oznak odwrócenia – jest wysoce byczym czynnikiem fundamentalnym dla platyny.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.