Rosnąca niepewność geopolityczna podniesie cenę złota do 2000 USD

Rosnąca niepewność geopolityczna podniesie cenę złota do 2000 USD – BCA

Rosnące napięcia geopolityczne mogą zapewnić krytyczne wsparcie dla złota i ostatecznie podnieść ceny powyżej 2000 USD za uncję. Tak twierdzą analitycy towarowi z BCA Research.

BCA Research Inc. jest niezależnym dostawcą globalnych badań inwestycyjnych i doradztwa w zakresie strategii inwestycyjnych. BCA została założona przez A. Hamiltona Boltona w 1949 roku w Montrealu, Quebec, Kanada. Firma znana jest również z tytułu swojej pierwszej publikacji, The Bank Credit Analyst. BCA Research została uznana za najlepszą niezależną firmę zajmującą się badaniami inwestycyjnymi, zarówno w Ameryce Północnej, jak iw Europie.

American money around the globe with the United States highlighted.

W notatce badawczej opublikowanej pod koniec zeszłego miesiąca firma badawcza z Montrealu stwierdziła, że zwiększa swoją docelową cenę złota na koniec roku do 2000 USD za uncję, ponieważ na Zachodzie zaczynają powstawać gospodarki pracujące w trybie wojny i nadal rośnie ryzyko pojawienia się „dominacji fiskalnej”.

„Ryzyko dominacji fiskalnej, gdy władze monetarne ustalają stopy procentowe na niskim poziomie, będzie się nasilać, ponieważ polityka rządu oparta na imperatywach środowiskowych i obronnych będzie nadal rozszerzać się na Zachodzie” – napisał Robert Ryan, główny strateg ds. surowców i energii w BCA i główny autor najnowszego raportu.

Od czasu komentarzy BCA w zeszłym miesiącu stosunki polityczne między USA a Chinami uległy dalszemu pogorszeniu po zestrzeleniu przez USA podejrzanego chińskiego balonu szpiegowskiego dwa tygodnie temu.

W ten weekend Stany Zjednoczone podsyciły obawy, że wojna na Ukrainie może dalej eskalować, ponieważ Chiny rozważają dostarczenie Rosji „śmiercionośnego wsparcia”.

W tym samym czasie Chiny przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe z Rosją i Republiką Południowej Afryki.

Ryan zauważył, że wzrost niepewności geopolitycznej pojawia się w miarę pogarszania się warunków ekonomicznych. Dodał, że w obecnej sytuacji nie widzi, aby Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe powyżej 5% w tym roku.

Jednocześnie BCA spodziewa się, że trwający konflikt na Ukrainie będzie nadal zakłócał ceny surowców, utrzymując inflację na wysokim poziomie. Ryan dodał, że zakłócenia na rynku, zaangażowanie krajów zachodnich w rozwój zielonej infrastruktury energetycznej oraz zwiększone wydatki na obronność to czynniki, które będą nadal wspierać wyższą inflację.

Analitycy stwierdzili, że spodziewają się, że inflacja zasadnicza oscylować będzie między 4% a 5% w ciągu najbliższych kilku lat.

„Ceny towarów pozostaną niestabilne również w tym roku, ponieważ rządy – głównie w UE – ingerują w rynki” – napisali analitycy w raporcie.

„Jeśli pozycja Rosji w wojnie ulegnie pogorszeniu, Putin i jego rząd mogą stać się irracjonalnymi aktorami i podjąć bardziej ekstremalne środki. Jednym z nich jest odcięcie światowych dostaw ropy i/lub produktów ropopochodnych, co spowoduje szok w światowej podaży ropy. Globalna niepewność jest wysoka, a realne stopy procentowe w USA niskie, inwestorzy będą gromadzić się przy złocie jako bezpiecznej inwestycji”.

Przeczytaj także : Rosja sprzedaje złoto, ponieważ deficyt budżetowy tego kraju sięga 25 miliardów dolarów

Kolejnym pozytywnym aspektem dla złota w obliczu rosnących napięć geopolitycznych jest rosnący wpływ na dolara amerykańskiego. BCA powiedział, że widzi marginalny wzrost handlu petro-yuanem.

Chociaż trend ten nie odnotuje w tym roku ogromnego wzrostu, BCA twierdzi, że wystarczy, aby zakłócić rolę dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej. A słabszy dolar amerykański to mniejsze wsparcie dla cen złota.

„Nasi stratedzy geopolityczni nie spodziewają się, że Arabia Saudyjska będzie przechowywać większość swojego bogactwa w walutach innych niż dolar, ani że zerwie z USA i przestawi swoją strategię narodową z Chinami, ale akceptują, że Saudyjczycy mogą zabezpieczyć się przed dolarem, ” – stwierdzili analitycy.

BCA zauważyło również, że oczekuje się, że globalny trend dedolaryzacji będzie wspierał złoto, ponieważ banki centralne będą kontynuować dywersyfikację swoich zasobów w 2023 roku.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze