Na rynku złota ostrożnie – Fed w marcu może zaskoczyć

Na rynku złota ostrożnie – Fed w marcu może zaskoczyć podwyżką o 50 pkt

Złoto spada czwarty tydzień z rzędu, ponieważ rynki są zaniepokojone tym, jak agresywna będzie musiała być Rezerwa Federalna, aby obniżyć inflację do 2%.

W tym tygodniu rynki zostały dotknięte silniejszymi niż oczekiwano danymi ekonomicznymi i uporczywymi danymi dotyczącymi inflacji.

W odpowiedzi na opublikowane dane złoto walczyło z utrzymaniem wysokich cen, a kwietniowe kontrakty terminowe na złoto Comex spadły o 1,3% w ciągu tygodnia i utrzymały się na poziomie 1851 USD za uncję.

„Inflacja będzie bardziej lepka, niż wielu przewidywało. I otrzymaliśmy potwierdzenie, że dane ekonomiczne są solidne” – powiedział Kitco News szef globalnej strategii surowcowej TD Securities, Bart Melek.

„Następny ruch Fed może wynieść 50 punktów bazowych. A bank centralny może nie być w stanie na tym poprzestać. A to oznacza wyższe stopy procentowe na dłużej”.

Problem złota polega na tym, że dolar amerykański rośnie.

„Hipoteza, że dolar amerykański będzie się szybko osłabiał, jest kwestionowana” – powiedział Melek.

Dla tych, którzy grają w długą grę, starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya, powiedział Kitco News, że są dwie sprawy, na które należy mieć oko.

Pierwszą z nich są nowe oczekiwania co do dalszego zacieśniania polityki przez Fed.

„Fed najwyraźniej pozostanie agresywny w zaostrzaniu polityki. 50 punktów bazowych zaskoczy wielu traderów” – powiedział Moya.

„Chociaż podwyżka stóp procentowych o pół punktu może nie nastąpić, Fed będzie podnosił stopę procentową w marcu, maju i prawdopodobnie w czerwcu”.

Narzędzie CME FedWatch Tool obecnie prognozuje 18% szansy na podwyżkę o 50 punktów bazowych w marcu.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ryzyko recesji, które zacznie rosnąć, gdy Fed będzie nadal podnosić stopy procentowe.

„Wygląda na to, że jesteśmy skazani na recesję. To jest gospodarka, która będzie potrzebowała recesji, aby obniżyć inflację. Rynki zaczną w to wierzyć” — zauważył Moya.

Przeczytaj także : Rosja sprzedaje złoto, ponieważ deficyt budżetowy tego kraju sięga 25 miliardów dolarów

Dodał, że wszystkie rozmowy o recesji są dobre dla złota.

Poziomy cen złota do obserwowania

Analitycy pozostają w większości neutralni w stosunku do złota w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ uważają, że poziom 1800 USD za uncję może się utrzymać.

„Nie sądzę, żeby 1800 $ się przebiło. To ogromny poziom wsparcia” – powiedział Moya.

W przyszłym tygodniu analitycy przyjrzą się protokołom FOMC z lutowego posiedzenia, danym PMI, preferowanej przez Fed miarce inflacji – bazowemu PCE i innym mówcom Fed.

W dłuższej perspektywie Melek jest optymistą, że metal szlachetny może jeszcze osiągnąć poziom 2000 USD za uncję pod koniec roku lub na początku 2024 roku.

„Rynek zareaguje na faktyczny zwrot. Pytanie brzmi, czy nastąpi to pod koniec 2023 roku, czy na początku 2024 roku” – powiedział Melek.

„Gdy gospodarka spowalnia, Fed zdecyduje, że wolniejsza aktywność gospodarcza przyniesie więcej szkód niż obniżenie inflacji do 2 proc.”.

Dane publikowane w przyszłym tygodniu

Wtorek: sprzedaż istniejących domów w USA, PMI dla przemysłu

Środa: protokół z posiedzenia FOMC w lutym, przemawia członek FOMC Williams

Czwartek: PKB USA w IV kw., liczba nowych bezrobotnych w USA

Piątek: indeks cen PCE w USA, sprzedaż nowych domów w USA

Może Cię zainteresuje :

Komentarze