Złoto – najlepszym produktem inwestycyjnym 2023 roku według Bloomberg Intelligence

Złoto – najlepszym produktem inwestycyjnym 2023 roku według Bloomberg Intelligence

Złoto może być najlepiej radzącym sobie towarem w 2023 r., ponieważ banki centralne przestawiają się na luzowanie po agresywnych cyklach zacieśniania, które zdefiniowały ten rok i ograniczyły akcję cenową złota, zakomunikował Bloomberg Intelligence w swojej prognozie.

„Naszym scenariuszem bazowym jest globalny reset deflacyjny, który przesunie zacieśnianie polityki banku centralnego na łagodzenie, wspierając tym złoto” – powiedział Mike McGlone, starszy strateg makroekonomiczny Bloomberg Intelligence.

„Wydaje się, że złoto może być najlepiej radzącym sobie towarem w 2023 r., jeśli świat wejdzie w recesję”.

Złoto stworzyło dobrą podstawę między 1600 a 1700 USD za uncję, ponieważ Rezerwa Federalna przystąpiła do podnoszenia stóp procentowych w swoim najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania od około 40 lat. Ale to prawdopodobnie wkrótce się skończy, co doprowadzi w przyszłości do słabszego dolara amerykańskiego, zauważył McGlone.

Rośnie również dysproporcja między złotem wycenianym w dolarach amerykańskich a złotem wycenianym w euro i jenach, co można uznać za pozytywny znak dla tego metalu szlachetnego, powiedział McGlone.

„Różnice między złotem wycenianym w dolarach i euro zbliżają się do poziomów, które stanowiły trwałą podstawę cen w 1999 r. Spadek o około 5% w 2022 r. do 28 listopada, w porównaniu z odpowiednimi wzrostami 5% i 15% dla metalu wyceniane w euro i jenach” – powiedział.

„Agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed w celu przeciwdziałania inflacji i podwyższeniu cen aktywów, podczas gdy reszta świata próbuje nadrobić zaległości – co wspiera dolara – odzwierciedla trendy sprzed dwóch dekad. Umacniają się podstawy dla ceny złota, aby wznowić rajd, który zaczęło się od tej bazy”.

Przeczytaj także: Jakie niespodzianki przyniesie rok 2023 – cena złota na poziomie 2250 USD i Bitcoina na poziomie 5000 USD – prognozuje Standard Chartered

Dużym ryzykiem dla złota byłoby niespodziewane ożywienie wzrostu gospodarczego, potencjalnie wywołane przez Chiny. Byłoby to korzystne dla metali przemysłowych, ale nie dla złota, zauważył McGlone.

Jednak ogólne perspektywy dla metali przemysłowych w 2023 r. nie są zbyt korzystne.

„Wraz ze spadkiem na giełdzie w 2022 r., miedź i metale przemysłowe odzwierciedlają ryzyko spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 r.” – opisał McGlone.

„Rosnąca inflacja w 2022 r., podbijana przez towary w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przyspieszyła trajektorie zacieśniania polityki banków centralnych, co może skutkować bardziej trwałą globalną recesją”.

Rok 2023 rzeczywiście może okazać się dla złota bardzo łaskawy. Zresztą mijający rok 2022 wcale nie był dla szlachetnego metalu zły. Przez cały rok 2022 złoto spadło około 5 %. W porównaniu z innymi aktywami inwestycyjnymi np. z Bitcoinem, który zaliczył spadek rzędu 67 %, złoto doświadczyło jedynie lekkiej, mało zauważalnej korekty.

Prognozowana przez większość analityków recesja, jaka ma być mocno odczuwalna w nadchodzącym roku 2023 na całym świecie, przy osłabiającym się dolarze amerykańskim stawia złoto w pierwszym szeregu championów inwestycyjnych.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz