Recykling starej biżuterii ze złota osiągnął w tym kraju rekordowy poziom

W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. indyjska sprzedaż złota z recyklingu, zdefiniowana jako kruszec lub biżuteria sprzedawana za gotówkę, wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim do około 35 ton.

Zakupy żółtego metalu spadły w tym okresie o 17 proc. do 112,5 tony. – Historycznie rzecz biorąc, na każde 100 gramów złota, którym obracaliśmy, generalnie 25% stanowiła sprzedaż starej biżuterii. Odsetek ten może osiągnąć w tym roku od 35 do 40 proc., ponieważ ceny rosną – tłumaczy Ashish Pethe, były przewodniczący Ogólnoindyjskiej Krajowej Rady Klejnotów i Biżuterii.

Import maleje, bo ceny kruszcu rosną

Prawdopodobnie w tym roku Indie zaimportują mniej złota. – Jeśli lokalne ceny będą nadal rosły, oczekuje się, że sprzedaż kruszcu z recyklingu wzrośnie o ponad 20% i dorówna poprzedniemu rekordowi 119,5 tony, który miał miejsce w 2019 r. – twierdzi P.R. Somasundaram, dyrektor regionalny Światowej Rady Złota na Indie.

Zachowanie drugiego co do wielkości importera złota na świecie może wywrzeć pewną presję na spadek międzynarodowych cen żółtego metalu. Obecnie ceny żóltego kruszcu kształtują się na poziomie 1960 dolarów za uncję.

Warto w tym miejscu podkreślić, ze w ciągu ostatniego roku ceny złota w Indiach wzrosły o prawie jedną piątą. To prawie dwa razy więcej niż na całym świecie. Powodem takiego stanu rzeczy jest słabnąca rupia, która sprawia, że metal szlachetny jest droższy.

Zobacz też: GoldUp Wrocław już 17 czerwca! Poznaj świat metali szlachetnych

Skąd taka popularność złota w Indiach?

Złoto jest niezwykle popularne w Indiach. Cenią je zwłaszcza mieszkańcy obszarów wiejskich, gdzie dostęp do usług bankowych jest znacznie utrudniony. Rolnicy często kupują kruszec po dobrych zbiorach, a następnie sprzedają go w razie potrzeby, by kupić nasiona, nawóz i inne produkty. Indyjskie gospodarstwa domowe i świątynie posiadają łącznie około 25 tys. ton złota.

– Słaby monsun w tym roku może jeszcze bardziej zwiększyć sprzedaż używanego złota, ale jest zbyt wcześnie, aby to stwierdzić, ponieważ pora deszczowa dopiero się rozpoczęła – uważa Somasundaram.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze