Tego w Polsce jeszcze nie było: olbrzymia inwestycja i gigantyczne miasteczko dla pracowników!

Nowa inwestycja PKN Orlen powstaje w gminie Stara Biała pod Płockiem. Na placu budowy pracuje obecnie 3 tysiące osób, a za rok może być ich od 10 do 13 tysięcy.

Olefin III jest największą inwestycją petrochemiczną realizowaną obecnie w Europie. Koszt jej budowy to 13,5 miliarda złotych. W kompleksie wykonywane będą produkty, na bazie których powstaną środki czystości, a także artykuły chemiczne i medyczne. a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Inwestycja w kompleks petrochemiczny

W ramach inwestycji PKN Orlen rozważy wyłączenie zbudowanej ponad 40 lat temu części instalacji olefin o mocach produkcyjnych ok. 340 tys. ton etylenu i niższej efektywności operacyjnej oraz energetycznej. Zmodernizuje natomiast nowszą część o mocach ok. 300 tys. ton etylenu. Przede wszystkim jednak koncern zbuduje nowy Kraker Parowy, którego moce wyniosą 740 tys. ton etylenu.

Po rozbudowie Olefin III petrochemia w Płocku będzie potrzebowała ok. 1 mln ton dodatkowych wsadów. Będą one dobierane tak, aby maksymalizować realizowaną marżę. Dodatkowe strumienie będą pochodziły z rafinerii w Płocku i innych rafinerii Grupy Orlen, a także z rynku, którego uczestnikiem jest Grupa Lotos.

Głównymi wykonawcami inwestycji w gminie Stara Biała są firmy Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy w miasteczku znajdującym się nieopodal placu budowy pojawią sie pracownicy z krajów azjatyckich i Bliskiego Wschodu. Do ich dyspozycji zostanie oddana część mieszkalna, składająca się z 2,5 tysiąca kontenerów. Nieopodal niej znajdzie się składająca się z czterech oddzielnych części kantyna, która będzie mogła wydawać nawet 18 tys. posiłków dziennie.

Zobacz też: Ceny paliw na początku wakacji zaskoczą kierowców. Pozytywnie czy negatywnie?

Orlen dementuje plotki

W czwartek biuro prasowe polskiego koncernu odniosło się do krążących w internecie informacji mówiących o tym, że to właśnie ten podmiot zatrudnia imigrantów. „Informacja o rzekomym zatrudnianiu przez PKN Orlen imigrantów nie jest prawdziwa – wykonawcy inwestycji Olefin to konsorcjum zagranicznych firm, które w szczycie zatrudnią przy budowie 13.000 pracowników, w tym 7.000 Polaków przy współpracy z polskimi firmami” – napisano w komunikacie.

Na inwestycji koncernu paliwowego skorzystać mają Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN Orlen wzrośnie o ok. 380 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln złotych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze