Rajd złota do 3 tysięcy dolarów?- Moody’s obniża rating banków

Rajd złota do 3 tysiące dolarów?- kryzys bankowy sygnalizuje „odpływ” gospodarki – Bloomberg Intelligence

Brakujący czynnik, który doprowadził złoto w okolice 2000 USD za uncję, jest już znany – jest nim kryzys bankowy. Skutki finansowe kryzysu bankowego gwarantują, że Rezerwa Federalna zatrzyma cykl zacieśniania polityki pieniężnej, powiedział Bloomberg Intelligence.

Po wzroście do pięciotygodniowych maksimów i handlu w pobliżu 1920 USD za uncję w poniedziałek, złoto spokojnie usadowiło się powyżej 1900 USD za uncję. Rynki są zajęte analizowaniem skutków pośpiechu amerykańskich organów regulacyjnych, aby powstrzymać nagłe niepowodzenia Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Pojawiły się doniesienia, że Departament Sprawiedliwości USA oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęły odrębne śledztwo w sprawie upadku Silicon Valley Bank.

Również Moody’s obniżył swoją perspektywę dla amerykańskiego systemu bankowego ze „stabilnej” na „negatywną”.

Rynek złota był obiektem zainteresowania co zostało wyrażone nowym i dużym popytem na bezpieczną przystań. Co więcej, cena złota była napędzana przez zmianę wyceny oczekiwań banku centralnego USA na podwyżki stóp procentowych. Rynek obligacji sygnalizuje obecnie potencjalną przerwę w cyklu zacieśniania.

„Kryzys bankowy jest częścią odpływu gospodarczego, a Rezerwa Federalna zakończyła zacieśnianie” – powiedział Mike McGlone, starszy strateg ds. makroekonomicznych Bloomberg Intelligence.

„Kontrakty terminowe na fundusze federalne jedn0roczne (FF13) pokazują, że stopy spadły poniżej 4% w dniu 13 marca po wysokim zamknięciu na poziomie 5,26% około tydzień wcześniej, co było najwyższym wynikiem od 2007 roku”.

Przeczytaj także : Złoto zdecydowanie kocha kryzys

Biorąc pod uwagę tę zmianę w środowisku makro, złoto z pewnością osiągnie nowe rekordy, powiedział we wtorek McGlone.

Schemat handlu złotem może przypominać ten z 2018 r., kiedy metal szlachetny przekroczył 1350 USD za uncję po tym, jak kontrakty terminowe funduszy federalnych zasygnalizowały przejście od zaostrzenia do złagodzenia. Tym razem rezultatem może być wzrost ceny złota do poziomu 3000 USD.

„Ten rajd doprowadził złoto do nowego szczytu w okolice 2060 USD. Warunki wydają się wystarczające, aby złoto wzrosło do 3000 USD” – powiedział McGlone.

Niższe ceny surowców wskazują również na wolniejsze perspektywy wzrostu gospodarczego, w których Fed nie może dalej zacieśniać polityki pieniężnej.

„Indeks Bloomberg Commodity Spot spadł o około 20% w ujęciu 12-miesięcznym do 13 marca, a Fed nigdy nie podtrzymał cyklu zacieśniania przy tak deflacyjnych warunkach (baza danych od 1960 r.), które mogą wystąpić w pierwszym kwartale.” – wyjaśnił McGlone.

Właśnie dlatego złoto wydaje się być w tym roku najlepiej radzącym sobie towarem, zwłaszcza jeśli Stany Zjednoczone pogrążą się w recesji.

„Najwyższe prawdopodobieństwo spadku gospodarczego z krzywej dochodowości od 1982 roku może być wystarczającym powodem, dla którego stosunek metalu do Bloomberg Commodity Spot Index (BCOM) wzrośnie w podobny sposób, jak od dna w 2008 roku” – dodał McGlone.

W chwili pisania tego tekstu kwietniowe kontrakty futures na złoto Comex kosztowały 1910,60 USD za uncję, co oznacza spadek o 0,31% w ciągu dnia. Od początku roku cena spot złota wzrosła o 4,4%.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze