Cena złota wzrasta powyżej 1900 USD – Biden stara się uspokoić opinię publiczną

Cena złota wzrasta powyżej 1900 USD, gdy Stany Zjednoczone zmagają się z zawirowaniami bankowymi, Biden stara się uspokoić opinię publiczną

Rynek złota wzrósł powyżej 1900 USD za uncję. Rynki amerykańskie zareagowały na rosnące zawirowania bankowe po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Metal szlachetny przyciągał inwestorów, podczas gdy rynek akcji spadał, indeks dolara amerykańskiego spadał, a rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadały. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA odnotowała największy jednodniowy spadek od 1987 r. i ostatnio wyniosła 4,12%.

Prezydent USA Joe Biden pojawił się, aby pilnie uspokoić rynki, mówiąc, że amerykański system bankowy jest „bezpieczny” i domaga się silniejszych regulacji bankowych.

„Amerykanie mogą mieć pewność, że system bankowy jest bezpieczny. Twoje depozyty będą dostępne, kiedy będziesz ich potrzebować” – powiedział Biden w poniedziałek.

„Zamierzam poprosić Kongres i organy nadzoru bankowego o wzmocnienie zasad dla banków, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia tego rodzaju upadłości banku oraz o ochronę amerykańskich miejsc pracy”.

Obawy przed pełnym kryzysem bankowym i przeszacowaniem przyszłych podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej sprawiły, że złoto przekroczyło swój krytyczny psychologiczny poziom 1900 USD. Od piątku rynek złota zyskał ponad 70 USD. Kwietniowe kontrakty futures na złoto Comex były ostatnio na poziomie 1 909,20 USD, co oznacza wzrost o 2,26% w ciągu dnia.

Spadek rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych wskazuje na to, że rynek obligacji zaczyna wyceniać obniżki stóp procentowych w środku tej bankowej klęski, powiedział starszy strateg ds. surowców w TD Securities, Daniel Ghali.

„Przepływy inwestycyjne w końcu wspierają żółty metal. Gwałtowny spadek rentowności 2-letnich USD podkreśla oczekiwania rynku, że ryzyko płynności przełoży się na cięcia Fed, wzmacniając dyskrecjonalne argumenty za złotem” – powiedział Ghali w poniedziałek.

„Kilka katalizatorów dodatkowego przepływu znajduje się na północ od 1910 USD za uncję, co może spowodować znaczny przepływ CTA, który w szczególności pomoże cenom złota w dalszym wzroście”.

Przeczytaj także : Do 2028 kurs złota osiągnie poziom co najmniej 2400 USD za uncję – narastające napięcia geopolityczne i banki centralne będą kształtować ceny kruszców – Pierre Lassonde

Po tym, jak kalifornijskie organy nadzoru bankowego musiały szybko wkroczyć i zamknąć SVB Financial Group w piątek, co było największą upadłością banku od czasu kryzysu finansowego, Signature Bank stał się kolejną ofiarą. W niedzielę stanowe organy regulacyjne zamknęły nowojorski Signature Bank.

Po nadzwyczajnym spotkaniu w niedzielę Departament Skarbu USA ogłosił, że wszyscy deponenci zostaną zabezpieczeni, a podatnicy nie poniosą „żadnych strat”. Również klienci banków otrzymają dostęp do swoich depozytów w poniedziałek. Jednak akcjonariusze i niektórzy niezabezpieczeni dłużnicy nie będą chronieni, a kierownictwo wyższego szczebla obu banków zostanie usunięte.

Rynki interpretują te upadki banków jako niezamierzone konsekwencje agresywnego cyklu zacieśniania polityki prowadzonego przez Rezerwę Federalną w walce z inflacją. A teraz niektórzy analitycy zaczynają nawet wyceniać zatrzymanie podwyżek stóp procentowych.

Goldman Sachs nie przewiduje już, że Fed podniesie stopy procentowe na posiedzeniu 22 marca.

„W świetle napięć w systemie bankowym nie oczekujemy już, że FOMC dokona podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu 22 marca” – napisał w niedzielnej notatce Jan Hatzius, ekonomista Goldmana.

JPMorgan nadal przewiduje podwyżkę o 25 punktów bazowych w marcu.

Według narzędzia CME FedWatch, rynki dają 28% szans na brak podwyżki stóp procentowych 22 marca i 72% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze