Do 2028 kurs złota osiągnie poziom co najmniej 2400 USD za uncję

Do 2028 kurs złota osiągnie poziom co najmniej 2400 USD za uncję – narastające napięcia geopolityczne i banki centralne będą kształtować ceny kruszców – Pierre Lassonde

Do 2028 roku kurs złota osiągnie poziom 2400 $

Złoto osiągnie nawet 2400 USD za uncję w ciągu najbliższych pięciu lat – mówi Pierre Lassonde. Kraje takie jak Rosja pozbywają się dolarów amerykańskich, po tym jak dolar został „uzbrojony” przez wojnę Rosji z Ukrainą. Tak twierdzi Pierre Lassonde, emerytowany prezes Franco-Nevada i dyrektor generalny Fireside Investments. Zasugerował także, że do 2028 roku może pojawić się podwójny system walutowy.

„Myślę, że w ciągu najbliższych pięciu lat zobaczymy podwójny system płatności i waluty” – prognozuje.

„To, co przyspiesza zmiany, to zasadniczo wojna rosyjsko-ukraińska… Moim zdaniem w ciągu najbliższych pięciu lat zobaczymy z tego powodu 2400 dolarów na złocie”.

Przeczytaj także : Cisza po spadkach – inwestorzy czekają na wtorkowe wystąpienie szefa Fed

Przemawiając na konferencji BMO Metals, Mining, & Critical Minerals Conference z Michelle Makori, Lead Anchor i redaktorem naczelnym Kitco News, Lassonde zauważył, że banki centralne kupują więcej złota w miarę narastania napięć geopolitycznych na całym świecie.

Podwójny światowy standard finansowy

Skup złota przez banki centralne w 2022 roku był najwyższy od 1950. Banki centralne kupiły 1136 ton.

Lassonde w 1983 roku zapoczątkował model publicznego obrotu złotem licencyjnym i ma pięć dekad doświadczenia w branży finansowej i wydobywczej. Sugeruje, że banki centralne, zwłaszcza w krajach BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki), kupują złoto jako wstęp do stworzenia alternatywy dla dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej.

„Te banki centralne kupują złoto jako walutę rezerwową” – stwierdził.

„Czy użyją złota do wsparcia nowej waluty? Nie wiemy… Wierzę jednak, że na koniec tego procesu będziemy mieli podwójny światowy standard pod względem systemu płatności i waluty, a to nie jest dobre dla dolara”.

Według Lassonde kraje BRICS obawiają się wpływu USA na swoje sprawy. Oddzielenie gospodarki od dolara amerykańskiego pomoże im uzyskać większą autonomię.

„Szczególnie Chiny, ale [także] Rosja, Indie i niektóre inne kraje są w trakcie tworzenia podwójnego systemu płatności, waluty, aby przeciwdziałać dolarowi amerykańskiemu” – powiedział.

„Przeznaczeniem wszystkich walut rezerwowych jest spadek wartości, po prostu z powodu bilansu płatniczego. Kiedy możesz wypisać czek bez limitu, jak myślisz, co się stanie ?”

Prognoza bifurkacji światowego systemu monetarnego była popierana przez wielu mówców, w tym przez kanadyjskiego potentata wydobywczego Franka Giustrę.

Lassonde zasugerował również, że niektórzy młodsi górnicy na złocie mogą dobrze sobie radzić, gdy złoto osiągnie nowe wyżyny.

Aby dowiedzieć się, w których młodszych górników inwestuje Lassonde, obejrzyj powyższy film.

Recesja i krach na giełdzie

Według Lassonde w 2023 roku nastąpi recesja i krach na giełdzie. Zasugerował, że spustoszenie gospodarcze, które wyniknie z tego, będzie korzystne dla złota.

„Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch kwartałów gospodarka USA wejdzie w recesję i będzie to dość znacząca recesja” – stwierdził.

„Wszystkie prognozy zawyżają zyski. One spadną, a wraz z tym zobaczymy, że S&P spadnie o około 30 procent.

Według Lassonda Rezerwa Federalna USA zareaguje na recesję obniżeniem stóp procentowych, ale „nie wystarczająco szybko”. To z kolei zaszkodziłoby dolarowi amerykańskiemu i skłoniłoby inwestorów do skupienia się na złocie.

Wyróżnił złote akcje jako dobrze radzące sobie pod presją.

„Akcje spółek wydobywczych złota nie spadną, ponieważ niosą ze sobą dywidendy, które je utrzymają” – prognozuje.

„Przy cenie 1850 USD w złocie i 4 USD w miedzi branża ma się całkiem dobrze”.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze