Cisza po spadkach – inwestorzy czekają na wtorkowe wystąpienie szefa Fed

Cisza po spadkach – inwestorzy czekają na wtorkowe wystąpienie szefa Fed

Akcje zakończyły tydzień znacznie lepiej niż Bitcoin i cały rynek krypto, który znowu pogrążony jest w rozmyślaniu o możliwych konsekwencjach złej sytuacji w Silvergate.

Wydaje się także, że korektę w spadkach zakończyło także złoto o srebro, które po pięciu kolejnych tygodniach spadków, odnotowały pierwszy tygodniowy wzrost. Analitycy twierdzą, że metale szlachetne będą teraz podążać zgodnie z kierunkiem, który wyznaczy szef Fed Powell podczas wtorkowego przemówienia.

Po przetestowaniu minimów na poziomie 1810 USD za uncję, złoto wróciło do średniego przedziału 1800 USD. W chwili pisania tego tekstu kwietniowe kontrakty futures na złoto Comex kosztowały 1852,70 USD za uncję, co oznacza wzrost o 35 USD w ciągu tygodnia.

„Jestem pod wrażeniem tego, jak radziło sobie złoto, zwłaszcza gdy spojrzy się na rentowność, przy 10-letnim poziomie powyżej 4%” – powiedział starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya.

„Przyszły tydzień będzie dość szalony z powodu jastrzębich zeznań Powella i danych o płacach w USA. Na początku możemy zobaczyć słabość złota, ale potem trochę siły po danych o wzroście wynagrodzenia”.

We wtorek Powell będzie zeznawał przed Senacką Komisją Bankową w sprawie półrocznego raportu amerykańskiego banku centralnego na temat polityki pieniężnej. Po tym w środę będzie miało miejsce jego wystąpienie na te same tematy przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Rynki zapoznają się również z najnowszym raportem o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA z lutego, w którym wezwania do konsensusu przewidują 200 000 nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 3,4%.

„Lutowy raport o zatrudnieniu i zeznania prezesa Fed Jerome’a Powella przed Kongresem w przyszłym tygodniu powinny wyraźniej wskazać, czy niedawne rozmowy o „wyższych” stopach procentowych na dłużej są uzasadnione” – powiedział Andrew Hunter, zastępca głównego ekonomisty Capital Economics.

Moya zauważył, że Powell prawdopodobnie pozostanie agresywny w swoim języku.

„Nie może tego teraz zmienić. Może to osłabić złoto w pierwszej połowie tygodnia” – powiedział.

„Przesłanie„ wyżej na dłużej ”będzie konsekwentnie realizowane”.

Przeczytaj także : Na rynku złota ostrożnie – Fed w marcu może zaskoczyć podwyżką o 50 pkt

Jednym z czynników, które mogą spowodować wzrost cen złota, jest korekta w dół styczniowego raportu o wzroście zatrudnienia.

„Możemy mieć znaczną korektę w dół. Styczniowe 517 000 stanowisk może zostać zrewidowane. Prawdopodobnie zobaczymy ostrzejsze spowolnienie zatrudnienia. Liczba z lutego może również spaść poniżej konsensusu” – powiedział Moya.

Silna zwyżka złota na początku roku została zakończona, gdy rynki otrzymały styczniowe wiadomości o zatrudnieniu, powiedział starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly.

„Po silnym raporcie o zatrudnieniu pojawiły się informacje o inflacji – CPI, PPI i sprzedaży detalicznej” – dodał Cholly.

„Wszystkie te dane wskazywały, że Fed musi nadal podnosić stopy procentowe, a złoto spadło”.

Rynek złota kontynuował trend spadkowy, aż osiągnął poziom 1810 USD, co zbiegło się z 200-dniową średnią kroczącą metalu, zauważył Cholly. W tym momencie złoto zyskało na wartości.

„Rynek może tutaj dokonać pewnej konsolidacji i czekać na kierunek. Ale prawdopodobnie znaleźliśmy dno. Wartość złota waha się między 1800 a 1825 USD” — zauważył Cholly.

Kiedy złoto zamknie się powyżej 1860 dolarów, zacznie się więcej zakupów. A powyżej 1880 dolarów za uncję, Cholly ponownie widzi poziom 1900 dolarów w grze.

„Będzie to zależeć od tego, jakie dane zostaną opublikowane w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Liczba zatrudnienia, a następnie CPI i PPI tydzień później. Jeśli nadal będziemy widzieć, że Fed będzie musiał być agresywny w podwyżkach stóp, złoto ponownie -przetestuj dołki z zeszłego tygodnia” – powiedział.

Moya dodał, że opór na złocie wynosi 1880 USD, a wsparcie 1820 USD za uncję.

W krótkim okresie złoto pozostaje bardzo zależne od danych — podobnie jak Fed.

„W zeszłym miesiącu chodziło tylko o płace. Tym razem o płacach poza rolnictwem, CPI i PPI również będą kluczowe dla kierunku stóp procentowych i metali szlachetnych. Jeśli uzyskujemy tak dobre zyski z instrumentów o stałym dochodzie, złota będzie miało trudności aby pójść wyżej” – stwierdził Cholly.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze