NBP dalej celuje w złoto. Jednak do czołówki sporo nam brakuje

Narodowy Bank Polski (NBP) dalej skupuje złoto. Nie jest to nic zaskakującego, ponieważ w czasach kryzysu i inflacji banki centralne z całego świata postępują podobnie. Polskie zasoby złota sukcesywnie rosną. Jednak statystyki pokazują, że do czołówki rankingu posiadaczy największej ilości złota sporo nam jeszcze brakuje.

NBP w czerwcu kontynuował zakupy złota

Destabilizacja sytuacji politycznej w Europie oraz kryzys gospodarczy zmusiły banki centralne do zmiany strategii inwestycyjnych. To spowodowało, że banki centralne rozpoczęły masowe skupowanie złota. Podobny popyt ostatni raz obserwowano ponad 50 lat temu. Widać zatem, że złoto ciągle jest postrzegane jak tzw. „bezpieczna przystań” w czasach kryzysu. W grupie inwestującej w złoto jest również NBP, który od kilku miesięcy regularnie powiększa zasoby złotego kruszca. Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w trakcie wystąpienia w parlamencie, że Polska posiada aktualnie 263,4 ton złota. Oznacza to, że NBP utrzymuje w złocie około 10% rezerw. Co ciekawe w maju, Narodowy Bank Polski zakupił najwięcej złota na świecie. Polskie rezerwy zwiększyły się wówczas o 20 ton. Jednak pod względem wielkości rezerw złota, Polska wcale nie jest w ścisłe czołówce i sporo nam brakuje do państw z największymi zasobami w Europie.

Zobacz też: Szybko poszło. Viaplay wynosi się z Polski. Szykują się zwolnienia i wyprowadzki z innych państw

Kto ma największe rezerwy złota w Europie?

W maju Polska zakupiła największą ilość złota i wyprzedziła pod tym względem nawet Chiny, które zakupiły 4 tony mniej. Jednak dane te mogą być nieco mylące. Jak się okazuje państwa z największymi rezerwami złota w Europie mają wielokrotnie większe rezerwy niż Polska. Państwa, które posiadają najwięcej złota to:

  1. Niemcy – 3355 ton
  2. Włochy – 2452 ton
  3. Francja – 2437 ton
  4. Rosja – 2327 ton
  5. Szwajcaria 1040 ton

Biorąc pod uwagę wszystkie państwa świata, największe rezerwy złota posiadają Stany Zjednoczone – 8133 tony. Znaczną ilość złota zgromadziły również Chiny – 2068 ton. Zatem Polskie zasoby wynoszące niespełna 270 ton, wypadają dość skromnie na tle rezerw innych państw. Aktualnie Polska zajmuje 24 miejsce na świecie pod tym względem.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze