Na złocie korekta – status bezpiecznej przystani w 2023 niezagrożony

Na złocie korekta – status bezpiecznej przystani w 2023 niezagrożony – VanEck

Wzrost ceny złota do ponad 2000 USD za uncję po kryzysie bankowym w zeszłym miesiącu jest podręcznikowym argumentem, dla którego inwestorzy powinni posiadać trochę złota w swoim portfelu. Według VanEck’s Gold Fund  firmy inwestycyjnej metal szlachetny pozostanie cennym bezpiecznym aktywem co najmniej do końca 2023 roku.

Perspektywy złota niezagrożone

W najnowszym raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu, Imaru Casanova, zastępca zarządzającego portfelem i Joe Foster, zarządzający portfelem i strateg w VanEck’s Gold Fund, powiedzieli, że złoto nadal ma dużą wartość, nawet gdy ceny utrzymują się na poziomie powyżej 2000 USD za uncję.

„Wydarzenia z zeszłego miesiąca powinny być dzwonkiem alarmowym dla tych, którzy nie mają ekspozycji na sektor złota. Punkt wejścia też nie jest straszny. Pomyśl o tym: pomimo podwyższonego poziomu ryzyka w marcu, złoto osiągnęło najwyższy poziom w historii” – oceniają analitycy.

„Nie wierzymy, że rynek w pełni odzwierciedla nadchodzące ryzyko. Złoto jest niedowartościowane”.

Korekta na kursie złota

Bycze komentarze pojawiają się, gdy cena złota notuje korektę po osiągnięciu nowych rekordów. Wyprzedaż jest spowodowana realizacją zysków, gdy rynek wzrósł do 13-miesięcznego maksimum powyżej 2050 USD za uncję. Czerwcowe kontrakty terminowe na złoto w chwili pisania tekstu kosztowały 1981 USD za uncję. Co oznacza spadek o 1,87 % w ciągu dnia.

Ryzyko kryzysu światowego pozostaje duże

Chociaż napięcia związane ze światowym kryzysem bankowym osłabły w ostatnich tygodniach – co doprowadziło do korekty na kursie złota – zarządzający funduszami powiedzieli, że ryzyko pozostaje podwyższone w warunkach utrzymującej się podwyższonej inflacji i spowolnienia aktywności gospodarczej.

Ostrzegli inwestorów, że światowa gospodarka nie odczuła jeszcze w pełni skutków agresywnego zacieśnienia polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

„Prawdopodobnie nadal będzie więcej pęknięć w systemie – coś innego może się zepsuć” – powiedzieli.

Przeczytaj także: Banki centralne i Wall Street kupują złoto

Fed może zmienić swoją politykę

Casanova i Foster zauważyli, że Rezerwa Federalna będzie zmuszona do szybkiej zmiany polityki pieniężnej w miarę pogarszania się warunków ekonomicznych. Po znacznej zmienności w ostatnim miesiącu rynki są teraz zadowolone z prognozy podniesienia stóp procentowych o 25 punków bazowych. Rezerwa Federalna ma to zrobić w przyszłym miesiącu.

Rynki wyceniają jednak również ewentualną obniżkę stóp procentowych pod koniec drugiej połowy roku.

„To jest złoto pozytywne” – powiedzieli analitycy.

„Uważamy jednak, że rynek musi jeszcze wycenić negatywny wpływ zmiany polityki w walce z inflacją i rosnącym prawdopodobieństwem twardego lądowania lub recesji. Atrakcyjność złota wzrasta w tych scenariuszach. Inwestorzy jeszcze nie wrócili z pełną siłą, aby skorzystać z roli złota jako zabezpieczenia przed inflacją. Jeszcze nie w pełni korzystają z możliwości zabezpieczenia w okresie niestabilności gospodarczej, finansowej i geopolitycznej. Jeszcze nie dywersyfikują swoich portfeli”.

Inwestorzy indywidualni zaczynają wracać do złota

Jeśli chodzi o to, jak duży potencjał wzrostu ma złoto w obecnym otoczeniu, Casanova i Foster powiedzieli, że inwestorzy indywidualni dopiero zaczynają zwracać uwagę na złoto. W marcu po raz pierwszy od 10 miesięcy światowe fundusze giełdowe zabezpieczone złotem odnotowały napływ netto.

Jednocześnie Casanova i Foster zauważyli, że spekulacyjne pozycjonowanie jest również dość niskie w porównaniu z poprzednimi rajdami do historycznych maksimów.

„Marcowe napływy z pewnością sygnalizują poprawę nastrojów na rynku złota, ale obecne zasoby są znacznie poniżej poziomów historycznych. Ostatnim razem, gdy złoto kosztowało 1970 USD za uncję, w kwietniu 2022 r., globalne zasoby ETF na złoto były o ponad 12% wyższe niż obecnie”, powiedzieli analitycy.

„Według Światowej Rady Złota na dzień 31 marca 2023 r. długie pozycje netto COMEX wynosiły około 482 ton. W porównaniu z około 819 tonami w kwietniu 2022 r.”

Może Cię zainteresuje:

Komentarze