Ludzie poszukają złota w Google

Ludzie poszukają złota w wyszukiwarce Google – rekordowe poziomy zainteresowania w internecie

Według danych Google Trends zbieranych prawie od 20 lat, złoto osiągnęło w kwietniu 2023 rekordowy poziom zainteresowania użytkowników wyszukiwarki.

Poszukiwane wyrażenie „jak kupić złoto” osiągnęło rekordowy poziom w Stanach Zjednoczonych.

Masowe poszukiwania złota w wyszukiwarce Google

Fraza „jak kupić złoto” osiągnęła rekordową popularność w kwietniu. Popularność zapytania w bieżącym miesiącu przebiło nawet rok 2020 kiedy złoto osiągało cenowe rekordy powyżej 2050 USD za uncję.

Zainteresowania złotem najwyższe od 2011.

Ostatni raz zainteresowanie było tak powszechne w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 2011 roku. Wtedy ceny po raz pierwszy przekroczyły 1900 USD za uncję. Następnie złoto osiągnęło szczyt i utrzymywało się na niższych poziomach aż do następnego rajdu w 2020 roku.

Dane Google Trends sięgają 2004 roku.

Kryzys bankowy skierował tłumy do złota

Na rynku złota obserwuje się masowy wzrost, który rozpoczął się wraz z marcowym kryzysem bankowym. Od początku roku cena złota spot wzrosła o prawie 10% i ostatnio wynosiła 2008,70 USD.

Od czasu osiągnięcia 13-miesięcznego maksimum dwa tygodnie temu, złoto oscylowało wokół poziomu 2000 USD.

Wszystkie oczy skierowane są na potencjalną pauzę Rezerwy Federalnej po jej oczekiwanej podwyżce o 25 punktów bazowych w maju. Według analityków, każda słabość dolara amerykańskiego odgrywa dużą rolę we wzroście cen złota.

Przeczytaj także: Bank centralny Rosji sprzedał w marcu 3,1 tony złota

Spodziewane słabsze dane z USA pożywką dla kursu złota

„Powtarzające się oznaki zmniejszającej się presji cenowej i rozczarowujące dane gospodarcze z USA mogą dodatkowo podsycić oczekiwania dotyczące wstrzymania przez Fed podwyżek stóp procentowych i ostatecznie skrócenia drogi” – powiedział starszy analityk FXTM, Lukman Otunuga.

W tym tygodniu inwestorzy kierują uwagę na dane o PKB w USA za I kwartał oraz bazowy indeks cen PCE. Wskaźniki te są ważne dla prognozowanej inflacji i dla Fed . Emisje zaplanowano odpowiednio na czwartek i piątek.

„Oczekuje się, że wzrost gospodarczy w USA w pierwszym kwartale spadnie z 2,6% w poprzednim kwartale. W piątkowym bazowym raporcie PCE mogą pojawić się utrzymujące się naciski cenowe. Jeśli dane się potwierdzą oczekiwania wstrzymania podwyżek stóp staną się jeszcze bardziej realne. Może to spowodować spadek kursu dolara” – zauważył we wtorek Otunuga.

Na razie złoto utknęło w wąskim przedziale ze względu na niepewność co do kierunku przyszłej decyzji Fed w zakresie polityki pieniężnej.

Stopy procentowe powinny zacząć spadać od jesieni 2023

„Rynki spodziewają się, że stopy procentowe w USA osiągną szczyt latem a obniżka nastąpi do grudnia. Dlatego złoto ma duże szanse na wzrost w dłuższej perspektywie” – dodał Otunuga.

„Akcja cenowa sugeruje, że potrzebny jest nowy katalizator, aby wywołać bycze lub niedźwiedzie wybicie. Silny ruch powyżej 2000 USD może zainspirować ruch w kierunku 2025 USD i 2048 USD. Jeśli ceny pozostaną poniżej 2000 USD, złoto może przetestować 1950 USD i 1900 USD”.

Dalsze wzrosty po zmianie polityki Fed

Wielu analityków spodziewa się nowych rekordowo wysokich cen, gdy rynki ustalą, kiedy w tym roku rzeczywiście nastąpi zmiana Fed.

„Widzimy podobieństwa potencjalnej ceny złota do kryzysu finansowego, który spowodowałby, że opór w następnej rundzie kluczowej byłby zbliżony do 3000 USD” – powiedział Mike McGlone, starszy strateg ds. makroekonomicznych Bloomberg Intelligence.

„Metal rozpoczął rajd w 2008 roku na poziomie około 850 USD i osiągnął szczyt w 2011 r. na poziomie około 1900 USD”.

Pomimo poważnego ryzyka spadku w drugim kwartale, złoto prawdopodobnie wykona „trwały” ruch do 2100 USD jeszcze w tym roku – powiedział Bart Melek, globalny szef strategii surowcowej TD Securities.

„Ryzyko jest na plus. Jeśli władze monetarne przyjmą zwrot w stronę gołębiego podejścia, zanim inflacja zbliży się w znaczący sposób do celu. Rzeczywiście, pozycjonowanie sugeruje, że społeczność inwestorów uznaniowych może równie dobrze być katalizatorem do znacznego wzrostu cen powyżej naszego celu do końca roku. Inwestorzy mają dużo miejsca na wzrost długiej ekspozycji” – powiedział Melek.

Istnieje wiele czynników wspierających złoto na tak wysokich poziomach:

niższe nominalne i realne stopy procentowe,

obawy związane z dolarem amerykańskim,

silne zakupy fizyczne i ciągłe zainteresowanie banków centralnych.

Zabawa w kurczaka z bilionem USD pomaga cenom złota

Co więcej, trwa nierozwiązana debata na temat pułapu zadłużenia, która może zwiększyć zmienność i presję na wzrost cen złota, powiedział Nicky Shiels, szef strategii metalowej MKS PAMP.

„Biorąc pod uwagę bezprecedensową walkę polityczną w ciągu ostatnich 2 lat, należy uwzględnić pewną premię za ryzyko (złota) za to potencjalne zdarzenie o niskim prawdopodobieństwie (ale dużym wpływie) (to prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego złoto utrzymuje się na poziomie > 1950 USD pomimo odnowionego jastrzębiego tonu), – powiedział Shiels w poniedziałek.

 „Zabawa w kurczaka z bilionem dolarów z pewnością nie wprowadza żadnej pewności rynkowej”.

„Złote byki nie zapomniały, że w rzeczywistości Ameryka nie wywiązuje się już ze zobowiązań wobec swoich obywateli. Ma problem z wydatkami, a dochody podatkowe Ameryki pokrywają tylko około 4/5 wydatków rządowych”.

Ponadto kryzys bankowy może się jeszcze nie skończyć, a First Republic Bank odnotował spadek depozytów o ponad 100 miliardów dolarów w pierwszym kwartale. Jeszcze w marcu istniały obawy, że First Republic Bank może być trzecim bankiem, który upadnie po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze