JPMorgan Chase prognozuje rekordowe ceny złota. Kiedy to nastąpi?

Oczekiwania, że Rezerwa Federalna jest bliska zakończenia procesu zacieśniania polityki pieniężnej oraz groźba zbliżającej się recesji będą w dalszym ciągu wspierać ceny złota.

W swojej najnowszej publikacji Greg Shearer, dyrektor wykonawczy ds. globalnych badań surowców w firmie JPMorgan Chase, przyznał, że spodziewa się, że Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe do drugiego kwartału 2024 r., a spadające realne rentowności w USA będą znaczącym czynnikiem napędzającym złoto.

Powyżej 2 tys. za uncję, a nawet więcej

Z najnowszej prognozy JPMorgan Chase wynika, że ceny złota w drugiej połowie roku mogą wynieść średnio około 2012 dolarów za uncję.

Shearer zaznaczył, że jego zdaniem złoto będzie oscylowało na średnim poziomie około 2175 dolarów za uncję do czwartego kwartału 2024 r. Jak podkreślił, im głębsza jest recesja, tym bardziej agresywna będzie Rezerwa Federalna w obniżaniu stóp procentowych, co będzie sprzyjać złotu. – Jesteśmy w bardzo dobrym miejscu. Uważamy, że posiadanie złota i długa alokacja w złoto i srebro jest czymś, co działa zarówno jako dywersyfikator późnego cyklu, jak i coś, co będzie działać, gdy spojrzymy na następne 12, 18 miesięcy – powiedział analityk.

Zobacz też: Gigant z „Wielkiej Czwórki” wesprze rządowe organy zajmujące się kryptowalutami

Ceny złota zależą w dużej mierze od dalszej polityki Fed

Niektórzy ekonomiści i analitycy twierdzą, że złoto w najbliższym czasie będzie wrażliwe na jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej, która stara się utrzymać oczekiwania inflacyjne w ryzach. Oprócz popytu detalicznego, JPMorgan dostrzega również solidny popyt instytucjonalny, ponieważ banki centralne nadal kupują złoto, a narody dywersyfikują się dalej od dolara amerykańskiego i zabezpieczają się przed podwyższonym ryzykiem geopolitycznym. – Jest tu chęć, by kupować i dywersyfikować alokację z dala od walut – powiedział Shearer.

W ostatnim czasie wrażliwość złota na rosnące stopy procentowe była oczywista. Mimo to metal szlachetny może nadal utrzymywać swój trend wzrostowy, biorąc pod uwagę ostatnią fazę cyklu zacieśniania monetarnego Rezerwy Federalnej.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze