Dług USA rośnie. W 2050 będzie to 50 bln USD. Dla złota to eldorado

Dług USA rośnie. W 2050 będzie to 50 bln USD. Dla złota to eldorado

Oczekując podwyżki stóp procentowych i w niezakończonej jeszcze procedurze zwiększającą poziom zadłużenia, kurs złota bierze głęboki oddech i spada poniżej 1950 USD.

Porozumienie Bidena i McCarthego nie oznacza jeszcze łatwej drogi do ustawy

Prezydent USA Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy sfinalizowali w niedzielę porozumienie w sprawie limitu zadłużenia. Nowa umowa, która zwiększa pułap zadłużenia w wysokości 31,4 bln USD do 1 stycznia 2025 r., jest gotowa do głosowania w Kongresie.

„To umowa, która jest dobrą wiadomością dla… narodu amerykańskiego” – powiedział dziennikarzom Biden. Usuwa groźbę katastrofalnej niewypłacalności, chroni nasze ciężko zarobione i historyczne ożywienie gospodarcze”.

Następną przeszkodą jest przejście przez podzielony Kongres przed 5 czerwca. To jest data graniczna kiedy według słów sekretarza skarbu USA Janet Yellen „krajowi zabraknie pieniędzy na opłacenie rachunków”.

„Na podstawie najnowszych dostępnych danych szacujemy, że Skarb Państwa będzie miał niewystarczające środki, aby wypełnić zobowiązania rządu, jeśli Kongres nie podniesie lub nie zawiesi limitu zadłużenia do 5 czerwca” – napisała Yellen w liście skierowanym do McCarthy’ego.

Biden wezwał zarówno Izbę Reprezentantów, jak i Senat do uchwalenia nowej umowy dotyczącej limitu zadłużenia. Republikanie kontrolują Izbę Reprezentantów, podczas gdy Demokraci kontrolują.

Są przeciwnicy porozumienia w sprawie pułapu zazdłużenia

Niektórzy członkowie republikańskiego hardline Freedom Caucus powiedzieli, że spróbują zablokować umowę w głosowaniu w Izbie Reprezentantów spodziewanym w środę.

„Spróbujemy” – powiedział w tweecie członek Freedom Caucus, przedstawiciel Chip Roy.

Kwestia pułapu zadłużenia nie jest zakończona, dopóki Kongres nie uchwali umowy, powiedział szef działu globalnej ekonomii ANZ, Brian Martin.

„Każdy senator może wymusić głosowanie proceduralne, wstrzymując ustawę przez kilka dni” – napisał Martin w poniedziałkowej notatce.

Przeczytaj także: Prawdopodobna podwyżka stóp w czerwcu obniża wycenę złota

Podniesienie pułapu zadłużenia oznacza pewną podwyżkę stóp

„McCarthy i Biden brzmieli optymistycznie, inni mniej. Pomimo niepewności, aktywność gospodarcza nadal utrzymuje się na dobrym poziomie, a popyt wewnętrzny w USA w drugim kwartale jest dobrym sygnałem. Uważamy, że jeśli porozumienie w sprawie limitu zadłużenia zostanie osiągnięte, Fed będzie musiał zacisnąć jeszcze bardziej”.

Również podniesienie pułapu zadłużenia nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę, zauważył Nicky Shiels, szef strategii metalowej MKS PAMP.

„Do stycznia 2025 r. dług wzrośnie z 31,4 bilionów dolarów do 36 bilionów dolarów. Jednocześnie nie ma żadnych poważnych reform wydatków z niewielkimi cięciami o 50 miliardów dolarów” – powiedział Shiels w poniedziałek.

Większy dług USA, większa korzyść dla złota

Patrząc na kilka lat w przyszłość, jest to optymistyczne dla złota, ponieważ dług USA ma osiągnąć 50 bilionów dolarów do 2050 r., dodał Shiels.

„To może teraz nastąpić znacznie wcześniej, zwłaszcza jeśli nastąpi poważna recesja gospodarcza. W dłuższej perspektywie Stany Zjednoczone nie rozwiązały problemu zadłużenia, a poziomy gwałtownie rosną, tworząc podstawowy strukturalny wiatr w plecy dla zakupów złota. Zwłaszcza za pośrednictwem zakupy złota przez banki CB, gdy zaostrzają politykę de-dolaryzacji” – napisała w notatce.

Korekta na kursie złota się utrzymuje

„Złoto spadło w zeszłym tygodniu w związku z oznakami odporności gospodarki USA. Inflacja również pozostaje uparcie wysoka. Może to oznaczać, że Fed utrzyma ostrzejszą politykę pieniężną” – powiedział Daniel Hynes, starszy strateg ANZ ds. surowców.

Według CME FedWatch Tool podczas posiedzenia FOMC w dniach 13-13 czerwca rynki dają 60% szans na kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych w porównaniu z 40% szansą na pauzę.

W piątek zostaną opublikowane dane o zatrudnieniu poza rolnictwem. Konsensus rynkowy przewiduje utworzenie w maju 180 000 nowych miejsc pracy po kwietniowych 253 000.

„Raport NFP jest najważniejszym wydarzeniem tygodnia, którego wynik może wpłynąć na debatę na temat pauzy/podwyżki dla czerwcowego FOMC” – zauważył Weston.

Może Cię zainteresuje:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze