Czy recesja jest korzystna dla złota ?

Ryzyko recesji najbardziej korzystne dla złota – Bloomberg Intelligence

Według Bloomberg Intelligence ryzyko wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych systematycznie rośnie. Sytuacja ta promuje złoto, które notuje w tym roku lepsze wyniki niż inne towary, w tym srebro, platyna czy pallad.

Bloomberg Intelligence (BI) – posiada zespół 400 profesjonalistów badawczych, którzy pomagają swoim klientom podejmować bardziej świadome decyzje w szybko zmieniającym się krajobrazie inwestycyjnym. BI jest częścią medialnego potentata Bloomberg L.P. założonego w 1981 roku przez Michaela Bloobmerga.

Złoto będzie szybciej rosło dopiero w II kwartale 2023

Żółty metal przyspieszy wzrost w drugiej połowie tego roku, zwiększając dystans do srebra. Obecnie stosunek złota do srebra wynosi około 80, co oznacza, że potrzeba 80 uncji srebra, aby kupić jedną uncję złota. W szczytowym momencie w marcu 2020 r. stosunek złota do srebra wynosił około 124. Im wyższy stosunek, tym droższe złoto w porównaniu ze srebrem.

„Cena złota ma tendencję do przewyższania ceny srebra, odkąd Isaac Newton przyjął standard złota w 1717 roku jako mistrz Mennicy Królewskiej Wielkiej Brytanii. Przy około 80 uncjach srebra za złoto kurs krzyżowy jest taki sam jak podczas kryzysu finansowego. To i tak znacznie poniżej szczytu 124 uncji z marca 2020 roku”, powiedział Mike McGlone, starszy strateg ds. makroekonomicznych Bloomberg Intelligence.

McGlone zauważył, że gdy Stany Zjednoczone wkraczają w recesję, wskaźnik ten zmierza do najwyższych poziomów w historii, przy czym poziom 80 działa jak dolna granica.

„Stany Zjednoczone zbliżają się do recesji. Jest bardziej prawdopodobne, że wskaźnik zbliży się do najwyższego poziomu w historii i może uformować fundament w okolicach 80”. – napisał.

Srebro zacznie gonić kurs złota pod koniec hossy. Srebro będzie miało okazję nadrobić zaległości pod koniec recesji, gdy zaczną się trendy elektryfikacji, dodał McGlone.

Przeczytaj także: Chiny wciąż kupują złoto. Kwiecień kolejnym miesiącem zakupów

Złoto kontra platyna

Złoto kontra platyna również wygląda zachęcająco, przy czym wiadomo, że złoto góruje nad platyną podczas recesji.

„Średnio około 2x od 1Q20. Wydaje się, że krzyż złoto/platyna ustabilizował się. Ale wystąpienie trajektorii wzrostowej jest jak najbardziej możliwe.” – powiedział McGlone.

„Jeśli wystąpi skurczenie się gospodarki, złoto jest dobrze przygotowane do wznowienia ścieżki wzrostowej w stosunku do platyny”.

Złoto i pallad

Złoto ma jeszcze większy potencjał wzrostowy w porównaniu z palladem.

„To podczas kryzysu finansowego kurs krzyżowy złota i palladu osiągnął najwyższy poziom w naszej bazie danych. W 1993 roku wynosił około 5x w porównaniu z 1,4x obecnie” – powiedział McGlone.

A Bloomberg Intelligence widzi podobne środowisko rozwijające się dla obu metali, jak w latach 2008-09.

„Względnie wysoka cena palladu w porównaniu z platyną może sprawić, że ten pierwszy stanie się głównym pretendentem do rewersji w przypadku napięć ekonomicznych” — dodał McGlone.

„Przy około 1,4 uncji platyny do palladu stosunek ten spadł z nieco powyżej 3 w 2020 r., ale w porównaniu ze średnią wynoszącą około 0,80 od 1993 r. istnieje duże ryzyko spadków palladu – zwłaszcza w porównaniu z innymi metalami szlachetnymi”.

Dotychczasowe wyniki złota są zachęcające, wzrost o około 9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla porównania, Bloomberg Commodity Spot Index (BCOM) spadł o około 24% w tym samym okresie. Jak wynika z raportu perspektywy dla złota pozostają bycze. Fed musi teraz stawić czoła konsekwencjom najbardziej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej od dziesięcioleci.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze