Chiny wciąż kupują złoto. Kwiecień kolejnym miesiącem zakupów

Chiny wciąż kupują złoto. Kwiecień kolejnym miesiącem zakupów

Po solidnym początku pierwszego kwartału, chiński bank centralny po raz kolejny pokazał swój apetyt na złoto. I chociaż popyt spada, to jednak nie znika.

W kwietniu Chiny kupiły 8,1 tony złota

Najnowsze informacje o rezerwach Ludowego Banku Chin pokazują, że w zeszłym miesiącu bank kupił 8,1 tony złota. Jest to szósty z kolei miesiącem zakupów. Według danych, chińskie rezerwy złota wynoszą obecnie 2076,50 ton, co stanowi około 4% całkowitych rezerw walutowych.

Jak dotąd, w tym nowym cyklu zakupów, bank centralny Chin kupił ponad 128 ton złota. Jednak kwietniowy zakup oznacza spowolnienie szaleństwa zakupów. W marcu bank centralny kupił 18 ton złota.

W I kwartale banki centralne kupiły rekordowe 228,4 ton złota

Najnowsza aktualizacja chińskich rezerw złota pojawiła się po tym, jak Światowa Rada Złota poinformowała, że banki centralne kupiły 228,4 ton złota między styczniem a marcem. Jest to rekordowy popyt zanotowany w pierwszym kwartale.

Spodziewana mniejsza aktywność zakupowa

Spowolnienie w Chinach w kwietniu odzwierciedla również szerszy rynek. Popyt banku centralnego wzrósł o 178% w stosunku do pierwszego kwartału 2022 r. Mimo to był znacznie niższy w porównaniu z aktywnością odnotowaną w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku.

„Nadal spodziewamy się, że banki centralne będą nabywcami netto złota w tym roku. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że nasze prognozy nie przewidują takiego samego poziomu zakupów jak w zeszłym roku” – powiedział Juan Carlos Artigas , szef działu badań WGC.

Chociaż wydaje się, że popyt na złoto w Chinach i innych bankach centralnych spada, analitycy nie spodziewają się odwrócenia trendu w najbliższym czasie.

Przeczytaj także: Na rynku złota realizacja zysków.

De dolaryzacja zapewni ciągły popyt na złoto

W niedawnym wywiadzie, George Milling-Stanley, główny strateg rynku złota w State Street Global Advisors, powiedział, że globalne uniezależnianie się od dolara amerykańskiego zajmie lata. Dodał, że trend ten będzie nadal zapewniał długoterminowe wsparcie cenom złota.

„Banki centralne są niebezpiecznie zapatrzone w dolara amerykańskiego i zby słabo zorientowane na złoto. Dlatego będą stałymi nabywcami złota, a to nie ma nic wspólnego z ceną” – powiedział.

Chińskie rezerwy metalu szlachetnego to siódmy co do wielkości skarbiec złota na świecie, za Rosją, która posiada 2326,50 ton złota.

Jednak zasoby złota w Chinach stanowią nieco mniej niż 4% całkowitych rezerw Chin, znacznie poniżej większości krajów rozwiniętych. Japonia, chociaż posiada tylko 846 ton złota, metal szlachetny stanowi 4,3% jej całkowitych zasobów walutowych.

Singapur, który również w tym roku był na zakupach, posiada 222,4 ton złota, co stanowi 4,4% jego całkowitych rezerw walutowych.

Chiny są zmuszone do powiększania rezerw w złocie

Niektórzy analitycy twierdzą, że choć nie ma magicznej liczby dla chińskich rezerw złota, to muszą one być wyższe, jeśli kraj ten chce budować międzynarodową pozycję juana.

Wychodząc poza kwestie geopolityczne, napędzające obecny trend de-dolaryzacyjny, Paul Wong, strateg rynkowy w Sprott Asset Management, powiedział, że oczekuje, że banki centralne będą nadal nabywcami złota netto w dającej się przewidzieć przyszłości, gdy światowa gospodarka stanie w obliczu wyższej inflacji.

„Jeśli chcesz, aby twoje rezerwy zachowały swoją wartość, złoto jest atrakcyjnym aktywem” – powiedział.

Podczas gdy Chiny były zajęte kupowaniem złota, Krishan Gopaul, starszy analityk WGC, zauważył, że Bank Centralny Uzbekistanu sprzedał w zeszłym miesiącu 1,6 tony złota. Powiedział, że do tej pory w tym roku kraj sprzedał 16,2 tony, zmniejszając rezerwy złota do 379,8 ton.

Może Cię zainteresuje:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze