Ceny złota bez zmian. Tymczasem rynek czeka na ruch Fed

Ceny złota w środę pozostają stabilne, ponieważ inwestorzy czekai na komentarze ze strony urzędników Rezerwy Federalnej.

Oczekiwano, że ich komentarze zapewnią wgląd w potencjalny harmonogram dla banku centralnego, aby zainicjować obniżki stóp procentowych.

Co zrobi Powell?

Napływające mocniejsze dane makro z USA, mające wpływ na piątkowy hitowy raport NFP, sugerowały, że gospodarka jest w dobrej kondycji, dając Fedowi przestrzeń do utrzymania stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Co więcej, ostatnie jastrzębie wypowiedzi wpływowych członków FOMC, stłumiły oczekiwania rynku na bardziej agresywne luzowanie polityki w 2024 roku.

Dziś o godz. 14:37 Złoto spot ustabilizowało się na poziomie 2032,78 USD za uncję. Nie zaobserwowano też żadnych zmian w cenach kontraktów terminowych na złoto w USA, które utrzymywały się na stałym poziomie 2051,20 USD za uncję.

We wtorek przedstawiciele Fed stwierdzili, że jeśli gospodarka USA będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, może to stworzyć warunki sprzyjające obniżeniu stóp procentowych. Jednak walka z inflacją trwa i może minąć trochę czasu, zanim bank centralny zdecyduje się na obniżki stóp procentowych, co w niedzielnym wywiadzie dla programu „60 Minutes” podkreślił przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Przyznał on, że marcowe posiedzenie jest prawdopodobnie zbyt wczesne, aby mieć pewność co do rozpoczęcia cięcia stóp procentowych. Z kolei prezes Fed z Filadelfii Patrick Harker powiedział, że inflacja musi trwale spadać, aby otworzyć drzwi do obniżek stóp procentowych i że błędem byłoby przedwczesne obniżanie stóp procentowych.

Zobacz też: Mieszkania w Polsce sprzedają się tak szybko, jak nigdy dotąd

Ceny złota muszą trzymać poziom

Póki co pewne jest jedno – rosnące stopy procentowe zwiększyłyby koszt alternatywny nabycia złota, zmniejszając tym samym jego atrakcyjność w stosunku do innych aktywów. W tym samym czasie indeks dolara i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadły, zwiększając atrakcyjność złota dla posiadaczy innych walut.

Jeśli chodzi o inne metale szlachetne, srebro osiągnęło pułap 22,48 USD za uncję, podczas gdy platyna ustabilizowała się na poziomie 909,00 USD. Z kolei pallad odnotował poziom 978,00 USD.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx