Mieszkania w Polsce sprzedają się tak szybko, jak nigdy dotąd

W styczniu w naszym kraju sprzedano 4,5 tys. lokali deweloperskich, co stanowi wzrost o 11 proc. w porównaniu z grudniem 2023 r. i aż o 62 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak wynika z najnowszych danych portalu Otodom, w pierwszym miesiący 2024 r. deweloperzy wprowadzili do oferty o 42 proc. więcej mieszkań niż w grudniu ub. r.

Deweloperzy nie próżnują

W styczniu na siedmiu największych rynkach w Polsce deweloperzy wprowadzili do oferty 5,3 tys. lokali – o 42 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i aż o 95 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Liczba nowych mieszkań wprowadzonych do oferty wzrosła o 42 proc. miesiąc do miesiąca i aż o 95 proc. rok do roku. Na koniec stycznia deweloperzy mieli w ofercie 40,7 tys. lokali, co stanowi najlepszy wynik od dziewięciu miesięcy.

Aż trzy miasta – Warszawa, Łódź i Wrocław – zajęły w zestawieniu portalu Otodom trzy pierwsze miejsca w rankingu. W szczególności we Wrocławiu pojawiło się najwięcej nowych mieszkań od prawie trzech lat.

Jak się okazuje, stopniowy wzrost oferty mieszkań deweloperskich, który obserwujemy od czterech miesięcy, jest nie tylko wynikiem wygaszania efektu programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” po stronie popytowej, ale również wyższej liczby mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Ponadto mała liczba mieszkań uruchamianych przez deweloperów na największych rynkach, poza Łodzią, w ostatnich miesiącach, wzmacniała przekonanie po stronie popytowej rynku, że ceny mieszkań mogą wyłącznie rosnąć.

Zobacz też: Czy to on wynalazł Bitcoin? Poznajcie człowieka, który twierdzi, że to on jest Satoshim Nakamoto

Mieszkania dobrze się sprzedają

Dzięki rosnącej podaży styczniowy rynek nieruchomości charakteryzował się stabilizacją, a nawet lekką korektą cen. Jednak wzrost cen był szczególnie widoczny w Łodzi, gdzie zanotowano niemal 5 proc. wzrostu. To właśnie to miasto, jako ostatnia spośród siedmiu największych rynków, przekroczyło barierę 10 tys. zł/mkw. Z kolei w Warszawie cena za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego wynosi blisko 16,5 tys. zł, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W Trójmieście i Krakowie cena wzrosła o blisko jedną czwartą r/r, osiągając około 15 tys. zł/mkw. Natomiast Wrocław i Poznań również zanotowały wzrost cen – tam ceny przekroczyły odpowiednio 13 tys. zł i 12 tys. zł za metr kwadratowy.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JK
Noble Member
JK(@jk)
16 dni temu

ceny mieszkań mogą wyłącznie rosnąć” – ponieważ siła nabywcza śmieciowego pieniądza może wyłącznie spadać, proste jak dwa metry sznurka w kieszeni („few understand” 😉

1
0
Dodaj komentarzx