Cena złota ponownie zbliża się do 2 000 USD

Cena złota ponownie zbliża się do 2 000 USD – amerykańscy regulatorzy zastanawiają się, co spowodowało upadek banków

Rynek złota odnotował we wtorek ponowne wzrosty, gdy czołowi amerykańscy regulatorzy bankowi stanęli przed trudnymi pytaniami o to, co doprowadziło do nieoczekiwanego upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Upadki banków wywołały szerszą wyprzedaż na rynku i zmianę oczekiwań co do stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Obecnie oczekuje się bardziej obniżek stóp procentowych niż podwyżek.

Zeznania przed Senacką Komisją Bankową

Wśród amerykańskich regulatorów bankowych zeznających przed Senacką Komisją Bankową byli we wtorek urzędnicy Rezerwy Federalnej, Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) i Departamentu Skarbu.

Amerykańscy prawodawcy skupili się na przyjrzeniu się nowym przepisom, aby zapobiec powtórzeniu się niespodziewanym problemom w systemie bankowym.

„Może być kuszące, aby powiedzieć, że nie potrzebujemy żadnych nowych zasad. Prawdziwym problemem byli ci aroganccy dyrektorzy” – powiedział senator Sherrod Brown.

„Ale zawsze znajdą się aroganccy dyrektorzy. Właśnie dlatego potrzebujemy mocnych zasad”.

Regulatorzy bankowi obiecali dokonać przeglądu istniejących zasad, podkreślając jednocześnie, że amerykański system bankowy jest odporny i zdrowy.

„Przewiduję potrzebę wzmocnienia standardów kapitałowych i płynnościowych” dla banków o aktywach przekraczających 100 miliardów dolarów, powiedział wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. Nadzoru Michael Barr.

Barr ujawnił również skalę odpływu pieniędzy, z jakim borykał się SVB w okresie załamania.

„Tego ranka bank poinformował nas, że spodziewa się znacznie większego odpływu w oparciu o prośby klientów i kolejkę do wypłaty” – powiedział Barr prawodawcom.

„W sumie 100 miliardów dolarów miało wyjść tego dnia”.

Niektóre propozycje wzmocnienia regulacji obejmowały plany wzmocnienia testów warunków skrajnych Fed, wdrożenia „wymogu zadłużenia długoterminowego” dla dużych banków oraz poprawy zasad płynności.

Fed opublikuje wyniki swojego wewnętrznego dochodzenia w sprawie tego, co wydarzyło się w Silicon Valley Bank 1 maja, a Barr z zadowoleniem przyjął dalsze niezależne przeglądy działań Fed. Powiedział również, że SVB upadło, ponieważ jego kierownictwo nie uwzględniło ryzyka płynności i było zarządzane niewłaściwie.

Ponadto Barr stanął przed pytaniami, dlaczego testy warunków skrajnych Fed w 2022 r. nie obejmowały scenariusza gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Przewodniczący Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów, Martin Gruenberg, zauważył, że opcje zmian w zakresie ubezpieczenia depozytów zostaną opublikowane 1 maja. Obecnie zakres ubezpieczenia wynosi 250 000 USD. Gruenberg podkreślił również, że upadek SVB będzie kosztował rząd USA około 20 miliardów dolarów.

W międzyczasie rynki trawiły wiadomość, że amerykańskie organy regulacyjne wstrzymają transakcję z First Citizens Bank, który chce kupić Silicon Valley Bank za maksymalnie 500 milionów dolarów w akcjach.

„Umowa, wspierana przez amerykańskie organy regulacyjne, dotycząca zakupu przez First Citizens Bank upadłego Silicon Valley Bank (SVB), poprawiła globalne nastroje i ochłodziła niepokój w sektorze bankowym. Ponowny apetyt na ryzyko prawdopodobnie pobudzi popyt na globalne akcje kosztem bezpiecznych aktywów”, powiedział starszy analityk FXTM Lukman Otunuga.

Przeczytaj także: Parlament Europejski nakłada limit 1000 USD na niezweryfikowane płatności kryptograficzne

Cena złota ponownie odbija w kierunku 2000 $ za uncję

Pomimo realizacji pewnych zysków na początku tygodnia, rynek złota dobrze przyjmuje te wiadomości, rosnąc w ciągu dnia o ponad 20 USD. Kontrakty terminowe na złoto Comex w czerwcu były ostatnio notowane po 1 993,30 USD za uncję.

„Po trzykrotnym pocałunku psychologicznego poziomu 2000 $ w zeszłym tygodniu niedźwiedzie wykorzystały tę upartą odporność na ataki, a złagodzenie obaw bankowych jeszcze bardziej osłabiło atrakcyjność metalu jako bezpiecznej przystani” – powiedział Otunuga.

„Podczas gdy ceny mogą spadać w krótkim i średnim okresie, dłuższy okres nadal pozostaje na korzyść byków ze względu na oczekiwania wokół obniżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu”.

Złoto nie jest daleko od granicy 2000 dolarów i jest znacznie powyżej swoich ostatnich minimów, powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku OANDA.

„To sugeruje… że inwestorzy albo nie sądzą, że kryzys mini-bankowości jest już za nami, albo, co bardziej prawdopodobne, że blizny po nim na rynkach kredytowych trwale zmniejszyły zacieśnienie wymagane od banków centralnych” – powiedział we wtorek Erlam.

„Złoto i inwestorzy mogą nawet jednym okiem patrzeć na szczyty wszechczasów, jeśli obniżki stóp procentowych w tym roku staną się rzeczywistością”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze