Cena srebra wzrośnie o 1000%, gdy złoto osiągnie 5 000 USD do 2027 –  rządy „deprecjonują” swoje waluty

Cena srebra wzrośnie o 1000%, gdy złoto osiągnie 5 000 USD do 2027 – rządy „deprecjonują” swoje waluty – Rob McEwen

Wyścig w coraz wyższym prognozowaniu cen złota i srebra trwa w najlepsze. Dołączają kolejne znane nazwiska z branży, które ciężko lekceważyć. Tym razem Roba McEwen – prezes McEwen Mining puścił wodzy fantazji dotyczącej ceny srebra w 2027 roku. Ale czy to jest nierealne ?

Polacy ostatnio kupują dużo srebra. Nie mogę do tego namawiać ale mogę ocenić. I oceniam bardzo dobrze 😊

Cena złota wzrośnie do 5000 $ za uncję a srebra do 250 $ za uncję do 2027 roku

Według Roba McEwena, szefa firmy wydobywczej, do 2027 roku cena złota wzrośnie do 5000 USD za uncję, a srebra do 250 USD za uncję.

McEwen, który ma prawie cztery dekady doświadczenia w branży wydobywczej i sprzedał swoją firmę GoldCorp firmie Newmont w 2019 roku za 10 miliardów dolarów, twierdził, że skoro rządy angażują się w luźną politykę fiskalną i pieniężną, osłabienie walut fiducjarnych będzie korzystne dla aktywów twardych, takich jak metale szlachetne .

„Twarde aktywa będą zyskiwać na wartości, gdy dolar spadnie w stosunku do innych walut, ponieważ rządy są nieodpowiedzialne” – powiedział.

„Okradają swoich obywateli, drukując nadwyżki pieniędzy i pożyczając w sposób, w jaki nie powinni… Spójrz na kwotę długu, jaki ma obecnie większość zachodniego świata, jest ogromny”.

Przemawiając na konferencji BMO Metals, Mining, & Critical Minerals Conference 2023 z Michelle Makori, redaktorem naczelnym Kitco News, McEwen powiedział, że jako „student historii gospodarczej” widzi wzrost cen złota i srebra w miarę jak zachodnie rządy będą „deprecjonować” swoje waluty z powodu nadmiernych wydatków fiskalnych.

„Rządy próbują wyjść z długów, obniżając wartość swojej waluty, a my zobaczymy ogromną falę takiego zachowania” – prognozował.

„Jesteśmy w bezprecedensowym okresie”.

McEwen powiedział, że pozycjonuje swój portfel tak, aby skorzystać z przewidywanego wzrostu cen złota poprzez inwestycje w spółki wydobywcze, w tym nowo powstałe.

Aby dowiedzieć się, w których konkretnie młodszych górników McEwen inwestuje, obejrzyj poniższy film.

Przeczytaj także : Wraz z nadejściem 2023 roku banki centralne nie przestały kupować złota – cena złota utrzymuje się na średnim poziomie 1800 USD

Krytyczny metal

Według McEwena producenci samochodów będą dążyć do produkcji większej liczby pojazdów elektrycznych. Nastąpi większa integracja pionowa i konsolidacja łańcucha dostaw, który widzi, że producenci samochodów zyskują bezpośrednią kontrolę nad metalami krytycznymi wymaganymi do elektryfikacji, takimi jak miedź i lit.

Spółka zależna McEwen, McEwen Copper, niedawno zawarła umowę z producentem samochodów Stellantis, który produkuje Chryslera, Dodge’a, Maserati i inne znane marki samochodów. Transakcja obejmuje inwestycję o wartości 155 milionów dolarów od Stellantis w zamian za 14,2 procent miedziowej firmy McEwen.

W oświadczeniu wydanym po zawarciu transakcji kapitałowej Stellantis powiedział, że jest to „inwestycja strategiczna”, ponieważ firma dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2028 roku.

W styczniu dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, napisał na Twitterze, że „przejście na zrównoważoną energię nie wymaga żadnych zmian w produkcji miedzi”, pomimo presji na całym świecie, aby przejść w kierunku elektryfikacji i tak zwanych zielonych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna.

McEwen zgodził się z Muskiem, ale powiedział, że produkcja miedzi będzie napięta w nadchodzących dziesięcioleciach z powodu niższej produkcji w kopalniach.

„Świat musi nadrobić tę stratę” – stwierdził McEwen.

„W tej chwili nie obserwujemy wzrostu produkcji. Słyszycie o nowych kopalniach miedzi, ale duża część istniejącej produkcji spada”.

Te presje podażowe mogą spowodować, że cena miedzi wzrośnie do końca dekady, powiedział McEwen.

Aby dowiedzieć się, jak wysoko według McEwena może osiągnąć cena miedzi, obejrzyj powyższy film.

Inflacja i Rezerwa Federalna

W ciągu ostatniego roku Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 450 punktów bazowych, starając się ograniczyć inflację, która w czerwcu 2022 roku osiągnęła najwyższy od czterech dekad poziom 9,1%.

Chociaż od tego czasu inflacja ostygła, osiągając w styczniu 6,4 procent, McEwen powiedział, że inflacja „utrzyma się i wzrośnie”.

„Koszty nakładów idą teraz w górę – powiedział. – W tej chwili wszędzie są braki”.

Wskazał na swoje doświadczenia z górnictwem, które, jak powiedział, borykało się z niedoborami nie tylko materiałów, ale także pracowników.

„Oni (pracownicy) będą domagać się wyższych płac, aby zrekompensować inflację, której teraz doświadczają” – powiedział.

McEwen, który prawidłowo przewidział wcześniejsze podwyżki stóp procentowych przez Fed, powiedział, że Fed będzie „opierał się podwyższaniu stóp procentowych.

„Będzie tendencja do wstrzymania [podwyżek stóp procentowych], ale myślę, że to tymczasowe” – powiedział.

„Stopy procentowe pozostaną wysokie”.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze