Zielony blockchain: Trzy eko altcoiny z potencjałem wzrostu do 100x wzrostu

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Bitcoin jest pionierem w świecie krypto, jednak trudno powiedzieć o nim to samo, gdy mowa o dbałości o środowisko. Przyglądając się danym z dnia 21.05.2024r., szacowane roczne zużycie prądu przez najpopularniejszą kryptowalutę ma sięgać bowiem aż 170.12 TWh. To tyle samo, co roczne zużycie prądu w całej Polsce.

Ślad węglowy ma z kolei wynosić 94.89 Mt CO2, co sprawia, że negatywne konsekwencje takiego działania są łatwe do przewidzenia. Przyjrzyjmy się bardziej ekologicznym alternatywom Bitcoina: Stellar, Chia XCX oraz WienerAI.

Stellar z rekordowym czasem płatności

Stellar, platforma umożliwiająca realizację szybkich międzynarodowych transakcji, wyróżnia się wykorzystywanym protokołem konsensusu. Używa bowiem oprogramowania typu open source oraz Proof-of-Agreement. 

Zamiast protokołów Proof-of-Stake czy Proof-of-Work płatności uwierzytelniane są tutaj za pomocą zestawu zaufanych węzłów. Takie rozwiązanie umożliwia przyspieszenie i skrócenie pracy, co przekłada się na niższe zużycie energii oraz mniejsze koszty. 

Rekordowo krótki czas realizacji płatności wpływa na niższy ślad węglowy, a dodatkowo uformowana przez twórców Fundacja Stellar obrała sobie za cel zmniejszenie efektów swoich wcześniejszych działań i redukcji emisji dwutlenku węgla. Społeczność platformy jest namawiana do udziału w tym procesie.

Fot. materiały partnera

Chia XCH – zrównoważona selekcja węzłów

Chia XCH, w przeciwieństwie do Bitcoina używającego wymagającego protokołu Proof-of-Work, korzysta z połączenia mechanizmów konsensusu Proof-of-Space oraz Proof-of-Time. 

Ten pierwszy używany jest do selekcji węzłów na podstawie ilości dostępnej przestrzeni dyskowej. Uczestnicy sieci udostępniają niewykorzystywane przestrzenie swoich dysków twardych jako przestrzeń na dane. Platforma umożliwia im zarabianie w zamian za udzielanie przestrzeni dyskowej, dzięki czemu korzystają na takim rozwiązaniu obie strony. 

Proof-of-Time stosowany jest z kolei do zapewnienia, że blokowanie odbywa się w odpowiednich odstępach czasowych. Takie połączenie zapewnia bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony system. 

Aktualnie cena monety utrzymuje się na stabilnym poziomie 32.36 USD.

Fot. materiały partnera

WienerAI na fali ekologicznych zmian Ethereum

Nowy projekt z motywem memowego jamnika, WienerAI na blockchainie Ethereum od samego początku dba o budowanie świadomości ekologicznej.

Token wykorzystuje przejście Ethereum na protokół Proof-of-Stake, aby koncentrować się zarówno na wsparciu użytkowników technologią AI, jak i również świadomym wpływie na ekosystem – nie tylko ten kryptowalutowy. Konkurent Bitcoina, walcząc o miano bardziej ekologicznej alternatywy, zdecydował się przerzucić na protokół Proof-of-Stake. Ten uznaje się za znacznie efektywniejszy od Proof-of-Work.

Dodatkową przewagą blockchainu Ethereum nad Bitcoinem, który stopniowo pracuje nad wprowadzeniem programowalności, są inteligentne kontrakty, czyli samorealizujące się elementy kodowania. Te Ethereum wprowadziło na rynek jako pierwsze, stając się jednym z pionierów rozważnych innowacji na rynku krypto.

WienerAI, token memowy od blockchainu, znajduje się jeszcze w fazie przedsprzedaży. Obserwując ostatni wzrost wartości memecoinów – PEPE czy BONK – moneta ma szansę stać się kolejnym zyskownym altcoinem.

Fot. materiały partnera

Kup $WAI

Czy kryptowaluty mogą być ekologiczne?

Lista zielonych monet wymaga nieustannej aktualizacji w dynamicznie zmieniającej się branży krypto. Już w 2022 r. Elon Musk zdecydował się tymczasowo wstrzymać płatności Bitcoin w sklepie Tesli, jako argument podając fakt zużywania przez blockchain ogromnych nakładów energii, co stoi w sprzeczności z ideą inwestora. Było to nawołanie do poszukiwania nowych rozwiązań oraz kryptowalut, które proponują bardziej ekologiczne rozwiązania.

Działanie Bitcoina nie pozostaje bez znaczenia dla osób dbających o ekologię i przyglądających się wpływowi wielkich konglomeratów na środowisko. W dzisiejszych czasach wszystkich z nas namawia się do zwrócenia szczególnej uwagi na podejmowane działania i wybory przyczyniające się do wzrostu śladu węglowego. Inwestując w kryptowaluty, warto zatem rozważyć projekty typu Chia XCX, WienerAI czy Stellar, które szukają nowych sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu na florę i faunę.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze