Żarty z Societe Generale – przyczyną tandetny stablecoin SocGen

Żarty z Societe Generale – przyczyną tandetny stablecoin SocGen

Bank Societe Generale doświadczył ostatnio, że pomimo rozprzestrzeniania się projektów kryptowalutowych w całym ekosystemie, opracowanie bezpiecznych protokołów jest trudne. A społeczność kryptograficzna potrafi być bezlitosna, gdy ktoś próbuje jej wcisnąć tandetny kod.

Societe Generale uruchamia własnego stablecoina – SocGen

Bank ogłosił w czwaretk, że dział kryptograficzny francuskiej firmy świadczącej usługi bankowe i finansowe uruchomił EUR CoinVertible (EURCV). Jest to stablecoin powiązany z euro, hostowany na blockchainie Ethereum (ETH). Jednak niespodziewanie programiści kryptograficzni na Twitterze w ostrym tonie powiedzieli co myślą o nowej inicjatywie banku.

Żarty z SocGen

„Przeczytałem kod nowego stablecoina euro. Zdecydowali, że najlepszą opcją dla banku będzie wykonanie eth tx w celu przetworzenia każdego przelewu…” napisał użytkownik Twittera alephv, który pracuje jako inżynier inteligentnych kontraktów dla Delv.

„Tak radykalne zaangażowanie w nieefektywność w imię regulacji może pochodzić tylko od francuskiego banku”.

Kolejny tweet z alephv tylko spotęgował krytykę.

„Zauważyłem coś 100 razy zabawniejszego: muszą przeprowadzić transakcję blockchain, aby przetworzyć twoje zatwierdzenia. Zakodowali to, więc muszą dodać wszystkich użytkowników do białej listy, przetworzyć wszystkie transfery użytkowników, a nawet przetworzyć twoje zatwierdzenia ERC20, zanim przetworzą twój „przelew z”.

Dla osób niezaznajomionych z transakcjami Ethereum każda czynność wymaga opłaty za gaz, która różni się w zależności od poziomu przeciążenia sieci. Tak więc za każdą transakcję wymienioną przez alephv należałoby uiścić opłatę, a przetworzenie transakcji zajęłoby trochę czasu. Oznacza to, że działanie z EURCV będzie znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne niż tradycyjne płatności.

Znany programista zdecentralizowanych finansów i niezamiennych tokenów – „foobar”, również zwrócił uwagę na absurdalność kodu wspierającego ERUCV. Nazwał go „najgorszym kodem, jaki kiedykolwiek widział” i „pośmiewiskiem”, ponieważ wymaga zatwierdzenia każdego transferu ERC-20 w osobnej transakcja ETH przesłanej przez scentralizowanego rejestratora.

Inny programista, Scott Mitch, odpowiedział na post foobara, zwracając uwagę na ekonomiczną niemożliwość kodu w obecnej postaci, mówiąc:

„Z ekonomicznego punktu widzenia to nie może działać na ETH. Nawet jeśli wsadowo walidują transakcje i czekają na niski poziom gazu, nadal będzie to kosztować zbyt dużo na dużą skalę”.

Przeczytaj także: Zawirowania na rynkach globalnych mogą pchnąć cenę złota do 2100 USD 

Niepoważne elementy kodu

Inżynier oprogramowania Cygaar zauważył jeszcze bardziej niepokojące elementy w kodzie.

„Nowy stablecoin powiązany z euro od SG-Generale ma funkcję, która pozwala im zabrać wszystkie twoje pieniądze. Istnieje również funkcja, która pozwala im również spalić twoje pieniądze.

Ostatecznie zły projekt kodu, który nie wykorzystuje zalet blockchaina, sprawił, że Cygaar zaczął się zastanawiać, dlaczego Society Generale zaprojektowało stablecoina w taki sposób.

„Jaki jest sens robienia z tego ERC20?” — zapytał Cygaar.

„Byłoby znacznie lepiej, gdyby używali Onyx (wewnętrzny system JPM) lub jakiejś wewnętrznej bazy danych, ponieważ szukają scentralizowanej warstwy rozliczeniowej. Token ERC20 nie pasuje do ich przypadku użycia.”

Trochę perspektywy w tej sprawie przedstawił Ryan Burkman, który napisał na Twitterze:

„Małe kroki, pochodzą z tradfi, wkrótce zobaczą swoje błędy i przestawią się na coś w stylu USDC”.

Societe Generale pracuje nad innowacjami w bankowości

Jeszcze inny pogląd pochoodzi od Mikko Ohtamaa, współzałożyciela Trading Strategy, który podkreślił fakt, że protokół działa na Ethereum, a nie na autoryzowanym łańcuchu, ma kod open source, który można zweryfikować na Etherscan, i jest przykładem, że duży europejski bank pracuje nad innowacjami.

„Bank korzysta z publicznego łańcucha bloków. Płacą opłaty za gaz w $ ETH” – powiedział Ohtamma.

Inicjatywa banku z grubsza wydaje się być sensowna. W szczegółach upada pod zmasowaną krytyką profesjonalistów. Pozytywny jest jednak fakt, że próbują oraz, że rynek do razu reaguje i prostuje nierealne rozwiązania. W ten sposób powstaną znacznie lepsze propozycje a reszta skorzysta z doświadczenia francuskiego banku.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze