Twarde dane pokazują, że Warren Buffett myli się co do Bitcoina

Twarde dane pokazują, że Warren Buffett myli się co do Bitcoina

Warren Buffett nie jest wielkim fanem Bitcoina. Ignorowanie króla kryptowalut kosztowała jego portfel inwestycyjny co najmniej 320 000% potencjalnego zysku.

Bitcoin to trutka na szczury -Warren Buffet

Legendarny inwestor Warren Buffett nie widzi żadnej wartości w Bitcoinie, niesławnie nazywając go „trutką na szczury do kwadratu”. Jednak dane pokazują, że dodanie Bitcoina do równie ważonego portfela akcji Berkshire Hathaway, Microsoft, JPMorgan i BlackRock, przyniosłoby znacznie lepsze zwroty dla The Oracle of Omaha.

„Portfolio z trutką na szczury” radzi sobie lepiej

Według niezależnego analityka rynkowego Alpha Zeta, dodawanie tylko 2,5% Bitcoinów rocznie od 2014 roku do głównego portfela zwiększa zyski o prawie 20%. I to przy zmniejszonym ryzyku. Na razie zwrot z portfela wynosi około 16%.

Pomimo notorycznej zmienności cen Bitcoina, Alpha Zeta zauważył, że korelacja BTC z akcjami Berkshire Hathaway, Microsoft, JP Morgan i BlackRock jest bardzo niska.

Na przykład, podczas bessy w latach 2021-2023, alokacja Bitcoina do portfela Rat Poison mogłaby zniwelować straty o około 10%.

Innymi słowy, BTC zazwyczaj neguje straty spowodowane ruchami spadkowymi wspomnianych akcji. Dlatego przydzielenie niewielkiej części Bitcoina do portfela Rat Poison okazałoby się rozsądną strategią zabezpieczającą, aby zrównoważyć potencjalne ujemne zwroty.

Przeczytaj także: Zawirowania na rynkach globalnych mogą pchnąć cenę złota do 2100 USD

Bitcoin pokonał Berkshire Hathaway o 320 000%

Zwolennicy Bitcoina przewidywali, że będzie on alternatywą dla tradycyjnych bezpiecznych aktywów, takich jak złoto. Nie bez znaczenia jest jego deflacyjny charakter związany z jego stałą podażą 21 milionów BTC po całkowitym wydobyciu.

To przyciągnęło wielu ludzi do kupowania Bitcoina jako sposobu na zrekompensowanie dewaluacji walut fiducjarnych i nadmiernego drukowania pieniędzy przez banki centralne na całym świecie. Na przykład liczba niezerowych adresów Bitcoin wzrosła z około 2500 w 2009 roku do ponad 45 milionów w 2023 roku, według Glassnode.

Niemniej jednak Buffett uważa, że Bitcoin jest tokenem hazardowym, zauważając, że „nie ma żadnej wewnętrznej wartości […], „ale to nie powstrzymuje ludzi przed chęcią gry w ruletkę”.

Jednak ten doświadczony inwestor nadal ma ekspozycję na szerszy rynek kryptograficzny poprzez swoje popularne inwestycje, takie jak Nubank. Bank ten oferuje usługi związane z kryptowalutami w Ameryce Łacińskiej.

Od kwietnia 2023 r. Bitcoin spadł o prawie 60% w stosunku do rekordowego poziomu 69 000 USD w listopadzie 2021 roku. Ale jak dotąd w tym roku wzrósł o 100%.

Od debiutu rynkowego 9 stycznia 2019 r. Bitcoin osiągnął lepsze wyniki niż portfel Berkshire Hathaway o ponad 320 000%.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze