Założyciel FTX zrównany z ziemią przez branżę. „Zabierał biednym, dawał bogatym”

Sam Bankman-Fried, założyciel platformy kryptowalutowej FTX, otrzymał wyrok skazujący za szereg przestępstw finansowych. W procesie, który przykuł uwagę mediów, 31-letni przedsiębiorca stanął przed sądem. Sąd uznał go winnym oszustw i spiskowania przeciwko klientom FTX oraz inwestorom.

„Jedno z największych oszustw finansowych w historii”

Bankman-Fried, młody talent z prestiżowym wykształceniem z MIT i rodzicami-prawnikami, nie zdołał obronić się przed zarzutami. Odrzucił wszystkie oskarżenia o przestępstwa. Mimo to, przysięgli nie dali wiary jego słowom. Damian Williams, prokurator USA, skomentował wyrok jako jeden z największych przekrętów finansowych w historii Ameryki. Podkreślił brak tolerancji dla takich działań, niezależnie od nowości branży.

„Sam Bankman-Fried dopuścił się jednego z największych oszustw finansowych w historii Ameryki. Branża kryptowalut może być nowa, a gracze tacy jak Sam Bankman-Fried mogą być nowi, ale tego rodzaju oszustwa i korupcja są stare jak świat i nie mamy do nich cierpliwości.” – powiedział prokurator.

Zobacz także: Legendarny inwestor i miliarder żałuje, że nie postawił na Bitcoin

Krytyka z kręgów krypto

Billy Markus, jeden z twórców Dogecoina, znany jako Shibetoshi Nakamoto, zabrał głos na temat wyroku. W ostrej wypowiedzi potępił zachowanie Bankmana-Frieda. Oskarżył go o fałszywy altruizm, polegający na transferze środków od ubogich do bogatych. Wzmianka o 20-milionowym majątku rodziców Bankmana-Frieda dodatkowo podgrzała atmosferę. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Markus wypowiada się krytycznie o założycielu FTX.

„Wskazówka: „altruizm” nie jest zbyt „skuteczny”, gdy chodzi o okradanie biednych (crypto degens) i dawanie ich pieniędzy bogatym celebrytom (Kevin O’Leary), przekupywanie polityków i dawanie swoim i tak już bogatym rodzicom rezydencji za 20 milionów dolarów.” – napisał na swoim profilu na platformie X.

Po ogłoszeniu wyroku, wartość Dogecoina spadła o 3,76% do poziomu 0,67 USD. Kryptowaluty odczuły skutki sądowego werdyktu, wprowadzając niepewność wśród inwestorów. Bankman-Fried był postacią znaną i budzącą niemałe kontrowersje. Jego skazanie może być ostatecznym sygnałem dla regulacji rynku krypto.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze