Za Bitcoiny wybudował dom, ale… dziś byłby miliarderem

Informatyk Martti Malmi jest jednym z pierwszych zwolenników Bitcoin na świecie. Był też jednym z najaktywniejszych górników w sieci w latach 2009-2010. Do 2012 roku sprzedał jednak zdecydowaną większość swoich monet.

Bitcoin był niemal jego obsesją

Pionier Bitcoina przyznał na swoim koncie na Twitterze, że dziś mógłby być miliarderem. Gdyby zachował wszystkie swoje monety, byłyby one warte mniej więcej 1,5 miliarda dolarów.

Malmi, fiński twórca oprogramowania, potocznie znany jako „sirius-m”, był jednym z najbardziej aktywnych i pierwszych górników w początkach Bitcoina. Studiując informatykę na Uniwersytecie Aalto, pomógł enigmatycznemu założycielowi kryptowaluty, Satoshi Nakamoto, wydać drugą wersję oprogramowania obsługującego Linuksa. Nakamoto samodzielnie opracował oryginalny kod przystosowany dla komputerów z systemem Windows.

Życie Marttiego Malmiego w bitcoinowej społeczności rozpoczęło się w 2009 roku. Wówczas natknął się w sieci na mało znany projekt. Natychmiast skontaktował się z Satoshim Nakamoto, prosząc go w popularnej wiadomości:

„Chciałbym pomóc z Bitcoinem, jeśli jest coś, co mogę zrobić”.

Może Cię zainteresować: Giełdowy gigant zapłaci fortunę za nielegalny handel z Koreą Północną

Byłby miliarderem, ale za Bitcoiny wybudował dom

W latach 2009-2011 Malmi samodzielnie, tylko przy pomocy swojego laptopa, wykopał 55 000 BTC, co stanowi 0,25% z 21-milionowej podaży aktywów. Dziś byłby jednym z 15 najbogatszych bitcoinowych krezusów (łącznie z giełdami i dużymi korporacjami).

Projekt opuścił po zniknięciu Nakamoto, ale wciąż kontynuował pracę nad zdecentralizowanymi technologiami.

Pomimo bardzo wczesnej sprzedaży, wydobyty Bitcoin nadal pozwolił informatykowi zarobić całkiem sporo pieniędzy. Stopniowo wyprzedawał większą część swoich monet po cenach od 15 do 30 dolarów. Komentarz Marttiego pojawia się dziewięć lat po jego decyzji o sprzedaży ponad 10 000 Bitcoinów na zakup własnego domu. Część monet zachował po 2012 roku i nadal jest aktywnym HODLerem .

Szacuje się, że dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, jest największym posiadaczem BTC, którego tożsamość jest znana. Posiada on 65 miliardów dolarów w kryptowalutach. Z kolei przypuszcza się, że bliźniacy Cameron i Tyler Winklevoss posiadają po około 4 miliardy dolarów w Bitcoinie.

Firma analityczna Chainalysis w 2021 roku opublikowała raport, który wykazał, że około 2% adresów portfeli kryptowalutowych posiada ponad 90% całkowitej ilości Bitcoinów.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze