Giełdowy gigant zapłaci fortunę za nielegalny handel z Koreą Północną

British American Tobacco zgodziło się zapłacić władzom USA karę w wysokości 635 milionów dolarów. Spółka zależna we wtorek przyznała się do zarzutów naruszenia sankcji Stanów Zjednoczonych. Beneficjentem szemranych interesów była Korea Północna. To największa tego rodzaju ugoda w historii.

Setki milionów skutecznie zamknęły usta

Tytoniowy gigant posypał głowę popiołem ponieważ otwarcie przyznał się do sprzedaży swoich wyrobów w Korei Północnej, jak i licznych oszustw bankowych.

Sprzedaż tytoniu odizolowanemu komunistycznemu narodowi miała miejsce w latach 2007-2017. Co do tego zgodziły się zarówno sama firma, jak i Departament Sprawiedliwości. Korea Północna stoi w obliczu szeregu kolejnych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Te mają odciąć finansowanie jej programu nuklearnego i balistycznego.

„Ta sprawa i inne podobne służą jako ostrzeżenie dla firm.”

– powiedział na konferencji prasowej Matthew Olsen, zastępca prokuratora generalnego Departamentu Sprawiedliwości Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego.

W raporcie rocznym za 2019 r. podano, że grupa prowadziła działalność w wielu krajach objętych różnymi sankcjami, w tym w Iranie i na Kubie. Nadmieniono, że działalność na tych rynkach naraziła firmę na ryzyko „znaczących kosztów finansowych”.

W oświadczeniu British American Tobacco poinformowało, że zawarło umowę o odroczeniu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości. Jedna z jej pośrednio zależnych spółek w Singapurze – BAT Marketing Singapore – przyznała się do winy. Firma podała, że ​​płatność w wysokości 635,2 mln USD na rzecz władz Stanów Zjednoczonych to łączna kwota na pokrycie trzech toczących się spraw.

„Głęboko żałujemy niewłaściwego postępowania wynikającego z historycznej działalności biznesowej, która doprowadziła do tych ugody, i przyznajemy, że nie spełniliśmy najwyższych standardów, których słusznie się od nas oczekuje.”

– powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny firmy Jack Bowles.

W pozwie sądowym Departament Sprawiedliwości stwierdził, że firma spiskowała jednak również w celu oszukania instytucji finansowych. Wszystko to, by skłonić je do przetwarzania transakcji w imieniu podmiotów z Korei Północnej.

Może Cię zainteresować: Dyrektor Google w rok zarobił tyle, ile przeciętny Amerykanin przez 7000 lat

Korea Północna zarobiła na tym krocie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un dał się poznać jako nałogowy palacz. W państwowych mediach często przedstawiany jest z papierosem w ręku. Nacisk USA na Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby zakazał eksportu wyrobów tytoniowych do Korei Północnej, został zawetowany przez Rosję i Chiny.

Rząd przyznał, że Korea Północna była w stanie czerpać na układzie około 700 milionów dolarów dochodu.

BAT to druga co do wielkości grupa tytoniowa na świecie. Produkuje papierosy Lucky Strike i Dunhill. Akcje British American Tobacco są notowane na London Stock Exchange (LSE) pod symbolem „BATS”.

Zobacz również:

Komentarze