Z ostatniej chwili! SEC pozywa Coinbase! Bitcoin traci. Skoordynowana akcja regulatorów w USA

Amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała, że pozwała giełdę w nowojorskim sądzie. Powodem jest prowadzenie 'niezarejestrowanej giełdy papierów wartościowych’ oraz nieregulowane wdrożenie programu stakingowego. Powszechnie wiadomo było, że wg. SEC staking spełnia warunki testu Howeya, który może wskazywać że dane aktywo w ocenie regulatorów spełnia warunki bycia papierem wartościowym. Akcje Coinbase nurkują, Bitcoin jest wyprzedawany.

Gary Gensler wypowie się dziś na temat sytuacji rynku kryptowalut. Na łamach telewizji Bloomberg, o godzinie 10:30 nowojorskiego czasu (16:30 w Polsce).

Kongres już dziś

Giełda Coinbase, Robinhood i inni przedstawiciele rynku crypto z USA będą zeznawać przed Kongresem 6 czerwca. To właśnie tam omówią nową, zaproponową na początku czerwca ustawę kryptowalutową. Instytucje będą dzieliły się poglądami na temat proponowanej przez Federalną Komisję Handlu (CFTC) ustawy. Według niej niektóre projekty crypto mogłyby zostać sklasyfikowane nie jako papiery wartościowe, czego chce SEC. Ale jako towary. Wymknęłyby się wóczas jurysdykcji Gary’ego Genslera. Świadkowie wezwani do złożenia zeznań to m.in. były szef CFTC Chris Giancarlo, były komisarz CFTC Dan Berkvitz i założyciel FIAconnect Walt Lukken.

Wczoraj szef działu prawnego Coinbase informował, że USA pozostaje w tyle pod względem rozwoju crypto. Zatem innowacje i nowe miejsca pracy będą powstawały za granicą. Zasugerował, że giełda zamierza dywersyfikować się geograficznie. Wg. analityków Berenberg proces z SEC może być dla Coinbase bardzo kosztowny. Inicjatywa dyskusji na temat struktury rynku aktywów cyfrowych pochodzi od republikańskich kongresmenów Patricka McHenry’ego i Glenna Thompsona. Jest częścią szerszego planu, w ramach którego Republikanie chcą poprawić sytuację na rynku crypto. Dlaczego? Ponieważ dotyka to tysięcy Amerykanó czyli inwestorów detalicznych, którzy inwestują w kryptowalut.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze