Wybitny futbolista stracił dziesiątki milionów przez krypto. Nie on jeden

Gdy giełda krypto FTX załamała się zeszłej jesieni, Tom Brady, siedmiokrotny zwycięzca Super Bowl, wykonał pilny telefon. Zadzwonił do Siny Nadera, szefa ds. partnerstw w FTX. Pracownicy giełdy byli w trakcie kryzysowego spotkania z jej założycielem, Samem Bankmanem-Friedem. Nader nie mógł odpowiedzieć. „Nigdy nie spodziewałbym się, że odrzucę telefon od Toma Brady’ego” – powiedział później.

30 milionów dolarów w akcjach giełdy krypto, która zniknęła

Brady miał powody do zmartwień. Jako „ambasador” FTX pojawił się na konferencji firmy na Bahamach oraz w reklamach telewizyjnych promujących giełdę jako „najbardziej zaufaną” instytucję.

W grę wchodziły też jego pieniądze. W ramach umowy podpisanej przez Brady’ego w 2021 roku, FTX zapłaciła mu 30 milionów dolarów. Umowa prawie w całości składała się z akcji FTX, powiedziały trzy osoby znające umowę. Jedna z nich powiedziała, że ówczesna żona Brady’ego, supermodelka Gisele Bündchen, otrzymała 18 milionów dolarów w akcjach FTX.

Teraz FTX jest bankrutem, a panu Bankmanowi-Friedowi postawiono zarzuty oszustwa. 45-letni Brady i 42-letnia Bündchen zostali też pozwani przez grupę klientów FTX domagających się odszkodowania od celebrytów, którzy poparli giełdę.

Co więcej, warunki umowy wymagałyby od byłej już pary płacenia podatków od przynajmniej części ich bezwartościowych akcji FTX. Potwierdziły to dwie osoby zaznajomione z umową.

Ich sytuacja jest najbardziej znanym przykładem upokarzającego rozrachunku z aktorami, sportowcami i innymi celebrytami. Ci rzucili się, by zgarnąć łatwe pieniądze, konsumując internetowy szum wokół kryptowalut. W czasach boomu Paris Hilton, Snoop Dogg czy Matt Damon, szaleli lub inwestowali w projekty krypto, przyciągając mainstreamową publikę.

Może Cię zainteresować: Były szef znanej giełdy krypto na celowniku FBI. Przeszukali jego dom

Ubiegłoroczny krach dał popalić celebrytom

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nakazała Kim Kardashian zapłacić 1,26 miliona dolarów za brak odpowiednich ujawnień, kiedy poparła token kryptograficzny EthereumMax.

W grudniu ubiegłego roku prawnik z Kalifornii pozwał dwie firmy kryptograficzne, MoonPay i Yuga Labs, oskarżając je o wykorzystywanie „rozległej sieci najlepszych muzyków, sportowców i klientów-celebrytów”, aby wprowadzać inwestorów w błąd co do aktywów cyfrowych.

W marcu S.E.C. oskarżył aktorkę Lindsay Lohan, internetowego influencera Jake’a Paula i muzyków, w tym Soulja Boy i Lil Yachty, o nielegalne promowanie aktywów kryptograficznych. A pod koniec maja, po miesiącach nieudanych prób, serwer procesowy dostarczył dokumenty sądowe Shaquille’owi O’Nealowi, emerytowanej gwieździe koszykówki, który został pozwany za promowanie FTX, zgodnie z aktami prawnymi.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze