Włamanie na konto założyciela Ethereum. Ludzie oszukani na setki tysięcy

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, padł ofiarą hakerów, którzy przejęli kontrolę nad jego kontem na platformie X (dawniej Twitter). W wyniku incydentu osoby, które kliknęły na złośliwy link, straciły łącznie ponad 691 tysięcy dolarów. Oszuści fałszywie reklamowali darmowy token NFT (non-fungible token), co skłoniło ofiary do podłączenia swoich portfeli, a następnie do kradzieży wszystkich ich funduszy.

Założyciel Ethereum padł ofiarą ataku

Dmitrij Buterin, ojciec Vitalika, poinformował o incydencie w poście na platformie X, zaznaczając, że konto jego syna zostało zhackowane. Opublikowany wcześniej wpis, w którym mówiono o „przybyciu Proto-Danksharding na Ethereum”, został usunięty. Hakerzy udostępnili złośliwy link do rzekomego darmowego tokena NFT upamiętniającego to wydarzenie.

Zachęcali potencjalne ofiary do połączenia swoich portfeli, zanim ostatecznie ukradli wszystkie ich fundusze. Skutkiem tego incydentu były straty poniesione przez dewelopera Ethereum Boka Kho, znanego jako 'Bokky Poobah’ na platformie X. Stracił on część swojej kolekcji NFT CryptoPunk.

W momencie publikacji najniższa cena CryptoPunk NFT wynosiła 46,99 Ethera, co jest równowartością około 76 837 dolarów. ZachXBT, znany śledczy w tematyce blockchain, aktywnie informował swoich 438 200 obserwatorów o działaniach hakerów. Podzielił się też informacją, że najcenniejszy dotychczas ukradziony NFT to „CryptoPunk #3983”, wart 153,62 ETH, czyli około 250 543 dolarów.

Zobacz także: Wrzesień, czyli miesiąc, którego Bitcoin nienawidzi. Jest się czego obawiać?

Pokpił zabezpieczenia?

Użytkownik o pseudonimie „Satoshi 767” na platformie X zasugerował, że Buterin może nie zaimplementował odpowiednich środków zabezpieczających na swoim koncie.

„Nienawidzę być tym, który to mówi, ale Vitalik powinien wziąć odpowiedzialność za swoją słabą ochronę i rekompensować poszkodowanym”, zauważył, sugerując, że zaniedbanie Buterina doprowadziło do ataku.

ZachXBT podważył te zarzuty, twierdząc, że wysoki profil Buterina czyni go podatnym na różne formy prób włamania: „Nie wiadomo jeszcze, czy była to wymiana SIM. Vitalik jest na tyle dużym celem, że ktoś z wewnątrz mógł nawet dać się przekupić.”, stwierdził.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze