Władze tego kraju budują (kolejne) Centrum Kopania Kryptowalut za ponad 1,5 miliarda złotych!

Oman uruchomił nowe centrum kopania kryptowalut, drugie tego typu miejsce otwarte w kraju w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Według publikacji Oman Daily Observer, centrum hostingu danych i kopania kryptowalut zostanie otwarte w Salalah Free Zone. Jest to specjalna strefa gospodarcza w kraju o niskich podatkach korporacyjnych. Miejscowa firma Exahertz będzie zarządzać centrum we współpracy z firmą blockchain Moonwalk Systems z siedzibą w Dubaju.

Salalah Free Zone Źródło: https://www.stephengeorge.co.uk

Centrum kosztowało 135 milionów rialów omańskich (około 1,5 miliarda złotych). W centrum wykorzystywany najnowszy sprzętu od firmy Bitmain Technologies, która planuje zainstalowanie 15 000 maszyn do października 2023 roku. Obecnie działa w trybie pilotażowym z 2000 maszynami online, pracującymi przy zużyciu mocy 11 megawatów.

To centrum wydobywcze jest częścią planu przyspieszenia digitalizacji gospodarki Omanu, która w dużej mierze zależy od eksportu ropy naftowej. Inne centrum kopania, otwarte w listopadzie 2022 roku, kosztowało 150 milionów rialów omańskich (około 390 milionów dolarów). W 2022 roku ceny energii elektrycznej dla operatorów biznesowych w kraju wynosiły 0,064 riala (70 groszy) za kilowatogodzinę.

Zobacz też: W jakich krajach kopanie BTC jest najtańsze, a w jakich najdroższe? Analizujemy szczegółowy raport

Kopanie kryptowalut przszłością Omanu?

Łączna inwestycja o wartości 285 milionów RO w te dwa centra danych stanowi znaczący impuls dla gospodarki cyfrowej Omanu. Centra utworzą setki miejsc pracy dla Omańczyków i pomogą pozycjonować kraj jako wiodące miejsce w regionie w zakresie hostingu i przetwarzania danych. W przemówieniu wygłoszonym podczas ceremonii inauguracji inż. Al Maawali, omański polityk, powiedział, że nowe centra danych stanowią „kamień milowy” na drodze transformacji cyfrowej Omanu. Dodał, że centra „pomogą przyspieszyć rozwój naszej gospodarki cyfrowej i stworzą nowe możliwości dla Omańczyków”.

kryptowalut
Khalid Al Mawali. Źródło: timesofoman.com

Dodaktowo minister pochwalił wysiłki spółki Afaaq for Advanced Technologies przy tworzeniu nowych centrów danych. Dodał, że firma jest „wiodącym graczem w sektorze (…) i mamy pewność, że będzie cennym przyniesie korzyść dla cyfrowej gospodarki Omanu”.

Co więcej, według Sama Ferdowsa, dyrektora generalnego Moonwalk Systems i partnera strategicznego Exahertz International, w Sułtanacie Omanu planowana jest szersza sieć centrów danych opartych na blockchain, począwszy od pilotażu w Salalah.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze