Nowa technologia kopania BTC może zwiększyć jego skuteczność o ponad 250%!

Badacze górnictwa BTC twierdzą, że nowa technologia zwiększa skuteczność wydobycia o 260%.

Brytyjska firma badawcza Quantum Blockchain Technologies (QBT) opracowała algorytmy oparte na sztucznej inteligencji (SI). Mają one znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wykopania BTC dla niektórych specjalistycznych układów scalonych (ASIC).

BTC
Quantum Blockchain Technologies. Źródło: https://quantumblockchaintechnologies.co.uk

Francesco Gardin (CEO QBT) wyjaśnił, że QBT wykorzystało SI, aby umożliwić inteligentne wyszukiwanie zwycięskich skrótów. Jest to alternatywa dla konwencjonalnych losowych wyszukiwań. W ciągu dwóch lat firma opracowała kilka różnych metod. Wykorzystała do tego wiedzę około dwudziestu ekspertów z różnych dziedzin. Mowa o wiedzy na temat komputerów kwantowych, uczenia maszynowego, kryptografii, projektowania układów ASIC i teorii optymalizacji algorytmów.

Zespoły uczenia maszynowego QBT opracowały dwie różne metody algorytmicznych wyszukiwań. Mają one poprawić wydajność koparek ASIC poprzez zwiększenie efektywności i prawdopodobieństwa uzyskania skutecznych wyników. „Metoda A” ma poprawić efektywność koparek o 10%, podczas gdy „Metoda B” ma zwiększyć prawdopodobieństwo “wygranej” (winning hash) o 260%.

Gardin powiedział, że firma planuje zbadanie trzech konkretnych obszarów. Zaczynając od krótkoterminowego celu zwiększenia wydajności górnictwa istniejących komercyjnych układów ASIC poprzez dodanie oprogramowania SI działającego na platformie wydobywczej. Zespół projektuje również nową architekturę dla układów ASIC do górnictwa, optymalizując wydobycie Bitcoina, co szczegółowo opisano w ostatnim zgłoszeniu patentowym. Tymczasem QBT ma długoterminowy cel wykorzystania komputerów kwantowych do wydobywania Bitcoina. Wszystko za pomocą rozwijanej metody obliczeniowej SHA-256, która może działać na systemach komputerów kwantowych.

W lipcu 2023 roku QBT ogłosiło zgłoszenie patentowe dotyczące tego ostatniego, opisującego zmiany architektoniczne w układach ASIC dla górnictwa Bitcoinów, co ma umożliwić wstępną obróbkę danych używanych w przyszłych blokach na łańcuchu bloków Bitcoina.

Zobacz też: To było do przewidzenia – sztuczna inteligencja zaimplementowana do wyszukiwarek Google. Zobacz jak będzie to działać

Nowe metody w wydobyciu BTC

Gardin powiedział, że QBT Message Scheduling for Cryptographic Hashing ASIC (MSFCA) jest w stanie przeprowadzać wstępną obróbkę przyszłych bloków BTC, zanim zostanie zamknięty obecny blok. Można to określić jako „antycypacyjny algorytm efektywności zasobów”. Gardin także zabrał głos na temat potencjału nowych metod w wpływaniu na przemysł górnictwa Bitcoina. Górnictwo BTC jest w dużej mierze zależne od konfiguracji sprzętu i mocy obliczeniowej górników, a także wiąże się z dużymi wydatkami na energię.

CEO QBT dodał też, że prawdopodobieństwo znalezienia “zwycięskiego hasha” wzrasta wraz z liczbą i szybkością redukcji floty górników lub całej puli. Wzrasta także z odpowiadającym kosztem energetycznym podczas przeprowadzania „całkowicie losowego wyszukiwania”.

Obecnie w górnictwie BTC nie ma żadnych metod, inteligencji ani strategii, są tylko siła i szczęście.

Tylko garstka producentów układów ASIC dominuje na rynku urządzeń do górnictwa. Gardin jednak uważa, że różnice, funkcje lub wyraźne postępy między nimi są minimalne, poza różnicami w szybkości i zużyciem energii. Dodał, że technologia QBT została opracowana przy użyciu układów Blockscale firmy Intel, które niedawno zostały wycofane z produkcji. Według niego przyniesie ona korzyści każdej koparce.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze