Wielka Brytania wypowiada walkę promocji krypto! Zakaz polecania znajomym i jeszcze większe ograniczenia

Financial Conduct Authority (FCA) ogłosiła, że począwszy od 8 października reklamodawcy usług związanych z krypto w Wielkiej Brytanii będą podlegać mocniejszym regulacjom.

Brytyjski organ nadzoru zobowiązał firmy kryptowalutowe w Wielkiej Brytanii do wprowadzenia „okresu wyciszenia” dla inwestorów pierwszego kontaktu. Ponadto, w ramach działań mających zwiększyć świadomość inwestorów na temat ryzyka, FCA zabroniła firmom w sektorze stosowania bonusów „poleć znajomemu”. Od października nie będzie można więc wysyłać linków referencyjnych oraz zbierać za to żadnych bonusów czy profitów. Wygląda więc na to, że w Wielkiej Brytanii ciężej będzie promować się serwisom kryptowalutowym. 

Sheldon Mills, Dyrektor Wykonawczy ds. Konsumentów i Konkurencji, stwierdził w oświadczeniu pisemnym, że decyzja o zakupie kryptowalut należy do każdego samodzielnie. Jednak badania wskazują, że wielu ludzi wyraża żal z powodu impulsywnych decyzji. Wprowadzone zasady mają na celu zapewnienie ludziom wystarczającego czasu i odpowiednich ostrzeżeń dotyczących ryzyka, umożliwiając podejmowanie świadomych decyzji. Chodzi o wymuszenie “buforu” dla osób chcących zainwestować w kryptowaluty, aby miały czas na przetworzenie wewnętrznie takiej decyzji. 

krypto
Sheldon Mills. Źródło: https://www.fca.org.uk/multimedia/

W oświadczeniu Mills dodał:

„Przemysł kryptowalutowy musi teraz przygotować się na tę znaczącą zmianę. Pracujemy nad dodatkowymi wytycznymi, które pomogą im sprostać naszym oczekiwaniom.”

Zobacz też: Przewrót na rynku kryptowalut: proponowana ustawa atakuje SEC i jego podejście do aktywów cyfrowych

Krypto coraz bardziej regulowane

Zgodnie z nowymi przepisami, firmy krypto są zobowiązane do weryfikacji, czy osoby posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby angażować się w inwestycje w kryptowaluty. Ponadto, osoby promujące kryptowaluty muszą dostarczać przejrzystych ostrzeżeń dotyczących ryzyka i zapewnić, że ich reklamy są uczciwe, klarowne i pozbawione wprowadzających w błąd informacji.

Te zasady FCA wpisują się w rządowe przepisy mające na celu poddanie promocji kryptonadzorowi regulacyjnemu. Ostatnio rynek kryptowalutowy nie ma lekko, w Stanach Zjednoczonych SEC złożył pozwy przeciwko Binance i Coinbase, inne kraje też niechętnie podchodzą do krypto – te najnowsze wydarzenie podkreśla trwającą kontrolę nad przemysłem kryptowalut.

Również sztuczna inteligencja jest pod ostrzałem w UK. Pisaliśmy o tym w tym artykule:

W sierpniu 2022 roku FCA wprowadziła bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu zwalczanie wprowadzających w błąd reklam dotyczących wysokoryzykownych produktów inwestycyjnych. Jednakże te środki nie obejmowały kryptowalut, ponieważ organ nadzoru oczekiwał potwierdzenia ze strony rządu w celu rozszerzenia swojego nadzoru na produkty kryptowalutowe.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze