W tym kraju w sercu Europy królują kryptowaluty. Akcje i ETF-y w tyle!

Niedawno przeprowadzone badanie we Francji ujawnia ciekawy trend wśród nowych inwestorów. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, są tam popularne bardziej popularne niż akcje czy fundusze ETF. To zainteresowanie rośnie, szczególnie od początku pandemii COVID-19. Około 9% dorosłych Francuzów posiada teraz kryptowaluty. To więcej niż 7% posiadających akcje i 2% inwestujących w ETFy.

Nowy profil inwestora: młody i skłonny do ryzyka

Badanie objęło dużą próbę liczącą ponad 8000 osób, z których ponad 2000 to nowicjusze. Większość z tej drugiej grupy to młodzi mężczyźni. Preferują oni informacje z mediów społecznościowych niż od doradców finansowych. Motywacje do inwestowania są różne: wyższe zyski, pandemia czy dynamiczne zmiany polityczno-ekonomiczne. Ponadto pierwsze obserwacje wskazują, że prawie co czwarty Francuz inwestuje w instrumenty finansowe lub kryptowaluty.

Badanie przeprowadzone przez OECD dla AMF daje głębszy wgląd. Okazało się, że połowa nowych inwestorów zaczęła swoją działalność w czasie pandemii. Są to głównie młodzi ludzie poniżej 35. roku życia, częściej mężczyźni, żyjący w miastach. Mają wyższe niż przeciętne dochody i wykształcenie. Częściej niż doświadczeni inwestorzy wybierają kryptowaluty.

Zobacz także: Liczba portfeli z przynajmniej milionem w Bitcoin rośnie. Ile jest ich dokładnie?

Oczekiwania i postawy wobec inwestycji w kryptowaluty

Nowi inwestorzy często posiadają więcej niż jeden produkt inwestycyjny. Ich horyzont jest zazwyczaj krótszy, do 10 lat. Szukają wyższej rentowności i dywersyfikacji. Ciekawość i rozrywka to również ważne motywacje. Co ciekawe, wielu z nich regularnie bierze udział w grach hazardowych. To z kolei – zdaniem badaczy – może składać się na skłonność do podejmowania większego ryzyka.

W zakresie gromadzenia informacji, nowi inwestorzy polegają na mediach społecznościowych i influencerach. Często przeceniają swoją wiedzę finansową. Badanie to ma pomóc w opracowaniu strategii edukacji finansowej. Celem jest wsparcie nowych inwestorów w podejmowaniu świadomych decyzji.

Uzyskane wyniki mają pozwolić OECD na zdefiniowanie strategii edukacji finansowej dla tych nowych inwestorów, która ma być przedstawiona w pierwszej połowie 2024 roku.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze