W Chinach pensja już w CBDC

W Chinach pensja już w CBDC

Personel służby publicznej w instytucjach publicznych i jednostkach państwowych na wszystkich szczeblach miasta Changshu będzie otrzymywać pensje w cyfrowym juanie.

CBDCCentral Bank Digital CurrencyPieniądz cyfrowy banku centralnegozobowiązanie banku centralnego, wyrażone w obowiązującej jednostce rozrachunkowej, w formie cyfrowej. Zobowiązanie to służy jako środek wymiany oraz środek przechowywania wartości.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) definiuje CBDC, jako zobowiązanie banku centralnego, wyrażone w obowiązującej jednostce rozrachunkowej. Zobowiązanie to służy jako środek wymiany oraz środek przechowywania wartości.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy definiuje CBDC jako nową formę pieniądza, wydawaną w formie cyfrowej przez bank centralny, która ma służyć jako środek prawny.

Pierwsze wynagrodzenia w CBDC w Chinach

Według lokalnych raportów chińskie miasto Changshu oświadczyło, że wszyscy urzędnicy służby cywilnej w jego jurysdykcji otrzymają pełne wynagrodzenie w juanach cyfrowych od maja 2023 roku.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez władze finansowe miasta, urzędnicy służby cywilnej — w tym pracownicy służby publicznej, instytucji publicznych i jednostek państwowych na wszystkich szczeblach — otrzymają pensje w juanach cyfrowych.

Pracownik miejscowego szpitala potwierdził, że od przyszłego miesiąca pracownicy będą otrzymywać płatności w juanach cyfrowych. Ponadto reporterom powiedziano, że pracownicy mogą zdecydować się na cyfrowe rozliczenia w juanach za pośrednictwem terminali samoobsługowych.

Przeczytaj także: To Ethereum a nie Bitcoin zmieni tradycyjne finanse i sposoby inwestowania

Bank Ludowy Chin zwiększa adopcję CBDC

6 lutego władze wielu chińskich miast rozdały cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) o wartości ponad 180 milionów juanów. Odbyło się to podczas obchodów Nowego Roku Księżycowego, aby zwiększyć adopcję.

Prowincja Jiangsu, w której znajduje się Changshu, zainicjowała wcześniej program pilotażowy dla cyfrowego juana w I kwartale 2023 roku. Według raportu jej celem, jest ustanowienie wydajnego, wygodnego systemu obsługi i zarządzania do 2025 roku.

Mieszkańcy Hongkongu nie cieszą się z CBDC

Nacisk chińskiego rządu na przyjęcie CBDC nie został dobrze przyjęty przez mieszkańców Hongkongu. W ciągu pierwszych czterech dni trudnej premiery cyfrowego portfela juanów zarejestrowało się tylko 625 mieszkańców.

Brak adopcji był ewidentny, pomimo 20% zniżki na zakupy od 1400 lokalnych sprzedawców — subsydiowanych przez rząd dla posiadaczy CBDC.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze