To Ethereum a nie Bitcoin zmieni tradycyjne finanse i dotychczasowe sposoby inwestowania

To Ethereum a nie Bitcoin zmieni tradycyjne finanse i sposoby inwestowania

W nadchodzących latach należy się spodziewać wysypu tokenizowanych papierów wartościowych — wraz z dużymi inwestycjami w pule stakingowe Ethereum.

ETH jako uzupełnienie tradycyjnych finansów ?

Ethereum jest często przedstawiane jako przeciwnik tradycyjnych finansów w manichejskiej walce o decentralizację. W rzeczywistości nie ma żadnego konfliktu. Zamiast podważać tradycyjny sektor finansowy, Ethereum go ulepsza. Wkrótce oba systemy zostaną nierozerwalnie splecione.

Podstawowe zalety oferowane przez Ethereum:

  • samoobsługa,
  • przejrzystość,
  • brak pośrednictwa — są niezwykle istotne dla instytucji finansowych i można je realizować w ramach istniejących ram regulacyjnych.

Ethereum poczyniło już pierwsze kroki w kierunku adopcji instytucjonalnej, a dzięki niezrównanej decentralizacji sieci ma prawie szansę stać się podstawową warstwą rozliczeniową dla światowych transakcji finansowych.

Neutralność w wielobiegunowym świecie

Celem Ethereum nie jest dostarczanie alternatywnej waluty pozostająca poza wszelką kontrolą lub wspieranie anonimowej szarej strefy. To, co oferuje Ethereum, jest proste: neutralność.

Ethereum jest pierwszym prawdziwie bezstronnym arbitrem globalnego systemu finansowego, a jego pojawienie się nie mogło nastąpić szybciej. Stabilność geopolityczna, jaką zapewnia dominacja Stanów Zjednoczonych, ulega erozji, a polityka wewnętrzna w największych gospodarkach staje się coraz bardziej niestabilna. W wielobiegunowym świecie system finansowy pilnie potrzebuje utrzymania niezawodnych zasad ruchu drogowego.

System Ethereum do rozliczania transakcji i przechowywania danych jest praktycznie nieprzekupny. Wynika to głównie z niezrównanej decentralizacji warstwy konsensusu, która obejmuje ponad 500 000 walidatorów rozmieszczonych w ponad 10 000 fizycznych węzłach w dziesiątkach krajów. Pomimo przeciwnych obaw, Ethereum zmierza w kierunku większej decentralizacji w czasie, a nie mniejszej.

Z pewnością Ethereum nigdy nie zastąpi tradycyjnych umów ani organów prawnych do mediacji w sporach. To, co obiecuje, wraz ze swoim nienaruszalnym i bezstronnym kodeksem, to przede wszystkim zapobieganie powstawaniu niezliczonych sporów.

Przeczytaj także: Zawirowania na rynkach globalnych mogą pchnąć cenę złota do 2100 USD

Rozwiązanie problemu przełożony-agent

Od firmy Celsius po FTX i Silvergate, wydarzenia, które doprowadziły do „kryptograficznej zimy”, mówią bardziej o wadach tradycyjnych finansów niż o wadach kryptowalut. W każdym przypadku klasyczny problem zwierzchnika-agenta był pogarszany przez niedbały nadzór i nadmierną centralizację.

Historycznie domyślnym podejściem do tego problemu była regulacja. Z pewnością potrzebny jest większy nadzór, ale Ethereum oferuje bardziej fundamentalne rozwiązania. Niezawodne inteligentne kontrakty i rozproszone księgi rachunkowe mogą całkowicie usunąć niektóre wymiary problemu zleceniodawca-agent.

Wkrótce Ethereum i jego skalowalne łańcuchy przenikną do tradycyjnej bankowości i zarządzania aktywami. Od kont oszczędnościowych po portfele emerytalne, praktycznie każdy inwestor będzie samodzielnie utrzymywał swoje aktywa w inteligentnych kontraktach pozbawionych cechy konieczności zaufania stronie trzeciej. A starannie regulowane rampy sprawią, że tokenizacja walut fiducjarnych będzie praktycznie bezproblemowa.

W międzyczasie inwestorzy i ostatecznie organy regulacyjne będą nalegać, aby zarządzający aktywami publikowali wyniki zarządzanych przez siebie funduszy za pomocą niewiarygodnych pseudo autorytetów. W tych obszarach Ethereum nie będzie kolidować z przepisami, tylko je wzmocni. Ostatecznie władze staną się równie uważne na specyfikacje techniczne inteligentnych kontraktów, jak na wymagane rezerwy płynności.

Przyszłość Ethereum nie jest pozbawiona wad. Zezwolenia oparte na tożsamości będą standardową taryfą, ale tak bezproblemową, że praktycznie niezauważalną. Wraz z rozprzestrzenianiem się cyfrowych walut banku centralnego cenzura państwowa będzie poważnym problemem. Przepisy ograniczające rządy przed arbitralnym zamrażaniem zasobów cyfrowych nabiorą znacznego rozpędu politycznego.

Krótko mówiąc, Ethereum ma potencjał radykalnego ograniczenia prywatnych nadużyć finansowych, ale jego wpływ na cenzurę państwową będzie bardziej ograniczony.

Rodząca się adopcja instytucjonalna

Pełna adopcja Ethereum jest jeszcze daleko, ale jej elementy składowe już funkcjonują. Zdecentralizowane finanse (DeFi) przekształciły się w spekulacyjną pożogę w 2021 r., ale ten szał działalności pobudził znaczne innowacje. Obecnie istnieje technologia umożliwiająca tworzenie szerokiej gamy rynków bez pośrednictwa.

Brakuje łączności z szerszym systemem finansowym. Na tym skupia się wyłaniająca się klasa regulowanych ramp i depozytariuszy, takich jak Circle. Firma z siedzibą w USA położyła podwaliny pod gospodarkę cyfrową dzięki USD Coin USDC, stokenizowanemu dolarowi. Circle buduje teraz dodatkową infrastrukturę krytyczną, taką jak hybrydowe konta fiducjarno-kryptograficzne, które łączą się bezpośrednio z Ethereum i jego skalowalnymi łańcuchami.

W nadchodzących latach możemy spodziewać się mnożenia tokenizowanych zabezpieczeń, zaczynając od aktywów o stałym dochodzie bez ryzyka. Będą również duże inwestycje w pule stakingowe Ethereum, które staną się krytycznym i strategicznym zasobem na instytucjonalnym rynku kryptograficznym. Inne obszary zainteresowania obejmują sprawozdawczość finansową w łańcuchu, usprawnione przepływy użytkowników w celu zapewnienia zgodności z przepisami oraz tokenizowane instrumenty pochodne klasy instytucjonalnej.

Z pewnością niedawna fala działań egzekucyjnych ochłodziła działalność programistyczną w USA. Jednak pozostanie to główny rynek dla nadchodzącej fali regulowanych protokołów.

Ethereum czeka nieznana ale z pewnością wspaniała przyszłość

Gwałtowny wzrost presji regulacyjnej na kryptowaluty, w szczególności na DeFi, oznacza koniec pewnej ery. Duże połacie ekosystemu Ethereum, zwłaszcza protokoły, które nie mogą lub nie chcą dostosować się do zmieniającego się krajobrazu, zostaną skutecznie wyeliminowane. Te, które jednak pozostaną, będą dobrze przystosowane do integracji z istniejącym systemem finansowym. Transformacyjny wpływ Ethereum na tradycyjne finanse dopiero się rozpoczął. To co zapoczątkował Bitcoin prawdopodobnie dokończy Ethereum

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze