Vitalik Buterin uważa, że Zcash i Dogecoin przejdą na proof-of-stake

3 742

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, spodziewa się, że Dogecoin i Zcash przejdą w przyszłości na algorytm proof-of-stake (PoS). Oba projekty polegają obecnie na proof-of-work (PoW).

W trakcie tegorocznego wystąpienia na konferencji blockchainowej Mainnet, Vitalik Buterin powiedział, że Zcash i Dogecoin prawdopodobnie pójdą w ślady Ethereum i ostatecznie przejdą na PoS, gdy tylko model ten stanie się bardziej dojrzały. – Powiedziałbym, że powinni… gdy PoS dojrzeje. Spodziewam się, że z czasem wzrośnie jego legitymizacja. Mam nadzieję, że Zcash przejdzie i mam też nadzieję, że zrobi to Dogecoin – mówił Buterin.

Vitalik Buterin uważa, że PoS to przyszłość

Ethereum przeszło na PoS dokładnie 15 września br. Była to aktualizacja Merge, bardzo oczekiwana w sektorze krypto, którą udało się wprowadzić po latach badań i testów.

Sprawdź: XRP – cena

Rezygnacja z modelu PoW sprawi – jak przekonuje Fundacja Ethereum – że blockchain będzie zużywał o 99,9% mniej energii elektrycznej, co ma radykalnie zmniejszyć jego ślad węglowy.

Zgodnie z informacjami, jakimi podzielił się Buterin, zespoły odpowiedzialne za Zcash i Dogecoin wyraziły już zainteresowanie przejściem na PoS w osobnych komunikatach.

W połowie 2021 r. Electric Coin Company, firma developerska stojąca za Zcash, napisała na swoim blogu, jakie ma podejście do PoS i jakie są jej kolejne kroki w kierunku wdrożenia tego modelu. Podobnie rzecz ma się w przypadku Dogecoina.

Zobacz: Airdrop

Musimy jednak pamiętać, że łatwiej powiedzieć o zmianie konsensusu blockchaina niż faktycznie wprowadzić nowe rozwiązanie. Tego typu „przesiadka” wymaga szczegółowej dyskusji wśród członków społeczności na temat tego, jak zmiana może wpłynąć na całą sieć.

Zarówno Dogecoin, jak i Zcash, znajdują się w czołówce blockchainów opartych na PoW, jeśli chodzi o kapitalizację rynkową. Dogecoin to tzw. meme coin, natomiast Zcash jest aktywem skoncentrowanym na zapewnianiu prywatności. Ich wspólną cechą jest wykorzystywanie specjalistycznych sprzętów do kopania, które mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie koparki potrafią generować przyzwoity zysk. Np. Bitmain Antminer L7 zapewnia ok. 450 dol. zysku miesięcznie i potrafi kopać Dogecoina oraz kilka innych aktywów.

Komentarze