VISA chce ułatwić bankom korzystanie z kryptowalut

3 556

Globalny gigant płatniczy Visa wprowadza nowy program pilotażowy Crypto API, który ma pomóc bankom w ułatwieniu korzystania z usług opartych o bitcoin i inne kryptowaluty. Jako pierwszy, w tym przełomowym programie, uczestniczy First Boulevard, cyfrowy bank, którego misją jest pomoc „Czarnej Ameryce w budowaniu bogactwa”.

Jack Forestell, Chief Product Officer w Visa, powiedział, że firma już pracuje nad wypełnieniem luki między kryptowalutami a sektorem handlu. Shemat API ma jednak na celu przeniesienie tego na wyższy poziom. Nakierowany jest na wprowadzenie do ekosystemu banków.

„Postawiliśmy sobie za cel uczynienie z Visa pomostu między walutami cyfrowymi a naszą globalną siecią 70 milionów sprzedawców. Dziś jesteśmy wiodącą siecią dla portfeli kryptowalutowych z 35 platformami kryptograficznymi, które zdecydowały się na współpracę z Visa.

Dzięki temu programowi pilotażowemu chcemy zwiększyć wartość Visa dla naszych klientów neobankowych i instytucji finansowych, zapewniając łatwy pomost do aktywów kryptowalutowych i sieci blockchain.”

Jeszcze w tym roku?

Korzystając z kryptograficznych interfejsów API Visa, banki mogą kupować, przechowywać i handlować kryptowalutami przechowywanymi w cyfrowym banku Anchorage. Anchorage zapewnia usługi powiernicze na poziomie instytucjonalnym. Jej współzałożyciel Diogo Mónica opisuje to jako „hydraulikę finansową, od której zależą inne firmy”.

Schemat posłuży jako poligon testowy dla banków w celu uzyskania dostępu i włączenia produktów kryptowalutowych do ich oferty. Visa oczekuje, że ukończona usługa zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.

Różnorodność i integracja

Visa twierdzi, że współpraca z First Boulevard była celową próbą wyrównania szans zwłaszcza, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych technologii do grup marginalizowanych.

Partnerstwo obejmie nowe oferty produktów wspierane przez Visa od First Boulevard, w tym system cashback i kartę debetową Visa. Ale co najważniejsze, First Boulevard i Visa będą współpracować, aby opracować zasoby edukacyjne w celu demistyfikacji kryptowaluty wśród niedostatecznie reprezentowanych społeczności.

Donald Hawkins, dyrektor generalny First Boulevard, wyraził swoje podekscytowanie całą sprawą, mówiąc:

„Cieszymy się, że możemy współpracować z liderem w dziedzinie płatności cyfrowych Visa i wykorzystać ich kryptograficzne interfejsy API, aby udostępnić społeczności czarnoskórych kolejny kanał dostępu do kryptowalut jako nowej klasy aktywów, która może pomóc w budowaniu bogactwa Czarnych.”

Kryptowaluty nie tylko do spekulacji

Może się wydawać, że w obecnych warunkach instytucje nie mogą już sobie pozwolić na odrzucenie kryptowalut. Nie dalej jak na początku 2018 roku dyrektor generalny Visa, Alfred Kelly, wypowiadał się o kryptowalutach w dość nieprzychylnym tonie. Nazwał je towarem spekulacyjnym, który nie jest niczym poparty. Co więcej, stanowczo odmówił zajęcia się kwestią szerszej adopcji.

Jednak później stało się jasne, że Kelly zmienił zdanie. Przemawiając w CNBC, przyznał, że kryptowaluty zyskują na popularności. Przyznał, że Visa dostosuje się do trendu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

„Chcemy być w środku każdego przepływu płatności na świecie […] niezależnie od tego, jak to się dzieje i jaka kryje się za nim waluta. Więc jeśli będziemy musieli tam iść, pójdziemy tam. Ale teraz jest to bardziej towar niż narzędzie płatnicze.”

Może Cię zainteresować:

Komentarze