USA się ociągają za to w Chinach adopcja cyfrowych juanów stale rośnie

USA się ociągają za to w Chinach adopcja cyfrowych juanów stale rośnie

USA nie mają wypracowanej pozytywnej polityki wobec kryptowalut. Odczucia społeczności krypto są raczej negatywne na ten moment co wykorzystują inni. A najbardziej Chińczycy, którzy chcą wypracować przewagę w każdej dziedzinie.

Chińczycy wykorzystują marudzenie USA

Chiny kontynuują integrację cyfrowej waluty swojego banku centralnego (CBDC), cyfrowego juana. W wieli chińskich prowincjach rośnie liczba przypadków użycia CBDC a państwo systematycznie dąży do zwiększenia wskaźnika jego adopcji.

Według doniesień lokalnych mediów, w prowincji Jiangsu Biuro Spraw Rządowych Prowincji Jiangsu zaczęło używać CBDC w dziesięciu nowych „scenariuszach zastosowań”. Najnowsza aplikacja obejmuje wykorzystanie cyfrowego renminbi w dziedzinie transakcji środkami publicznymi w Jiangsu.

Rząd Jiangsu pierwotnie uruchomił pod koniec stycznia „Plan pracy pilotażowej cyfrowej RMB prowincji Jiangsu”. Jego celem było przeprowadzenie projektów pilotażowych cyfrowych juanów w regionie i „stałe rozszerzanie aplikacji w domenie publicznej”.

Zastosowanie cyfrowej waluty w dziedzinie transakcji z udziałem środków publicznych szybko stało się oczywiste dla urzędników. Niektóre z obecnych zastosowań obejmują jego wykorzystanie do uiszczania opłat rozliczeniowych za transakcje związane z prawami majątkowymi będącymi własnością państwa, depozytów z tytułu najmu aktywów państwowych oraz do uiszczania opłat za ekspertyzy.

5500 transakcji CBDC w Jiangsu

Władze w Jiangsu poinformowały, że do tej pory cyfrowy juan został wykorzystany w ponad 5500 transakcjach. Daje to rozliczenia o łącznej wartości około 204 milionów dolarów.

W mieście Suzhou władze uruchomiły cyfrową aplikację w juanach, która obsługuje oferty na projekty budowlane. Platforma ułatwia finansowanie i pożyczki dla przedsiębiorstw, które ostatecznie wygrywają przetargi.

Cyfrowy portfel renminbi Centrum Handlu Zasobami Publicznymi w Yancheng odnotował 17,4 miliona juanów (2,5 miliona dolarów) w przetargach.

Cyfrowy juan został wdrożony w prowincjonalnym centrum handlu zasobami publicznymi. A także w ponad dziesięciu centrach i podcentrach handlu zasobami publicznymi w Suzhou, Nantong, Yancheng i innych miastach. Zauważono również, że istnieje już 47 000 zarejestrowanych przedsiębiorstw i 20 instytucji finansowych, które wspierają e-yuan.

W mieście Nanjing cyfrowy juan został zintegrowany do użytku z systemem funduszu mieszkaniowego (HPF). Jest to obowiązkowa platforma wzajemnej pomocy w Chinach, zaprojektowaną w celu pomocy osobom fizycznym w finansowaniu domu.

Przeczytaj także: Złoto chroni inwestorów przed monetarnym chaosem Fed 

Władze wydają wytyczne zachęcając do stosowania CBDC

Władze regionu wydały zestaw wytycznych, które informują banki, pracowników i obywateli o tym, jak korzystać z cyfrowego juana na rachunkach funduszu mieszkaniowego. Wytyczne określają również, jak używać e-yuana do rozliczeń, finansowania i księgowości.

Centra zarządzania HPF w „różnych miejscach” będą mogły korzystać z „cyfrowych rozliczeń w juanach online i zoptymalizowanych procesów biznesowych” – czytamy w raporcie.

2 kwietnia rząd Nanjing poinformował, że w regionie otwarto ponad 310 000 osobistych portfeli z cyfrową walutą oraz 22 000 portfeli publicznych. Region odnotował wówczas 730 000 transakcji na łączną kwotę ponad 100 milionów juanów (14,53 miliona dolarów).

Cyfrowe zmiany wspiera Ludowy Bank Chin

Zmiany te są zgodne z celem Ludowego Banku Chin, jakim jest aktywne promowanie zastosowania cyfrowego juana w „zamówieniach rządowych, przetargach na projekty, transakcjach dotyczących praw własności i innych sektorach transakcyjnych”.

Cyfrowy juan jest obecnie testowany pilotażowo w 17 prowincjach w całym kraju. W tym w 36 dużych miastach i u 5,6 miliona sprzedawców.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze