USA błądzi zwalczając kryptowaluty – Operacja Chokepoint 2.0

USA będą największym przegranym operacji Chokepoint 2.0, mówią zwolennicy kryptowalut

Rząd USA systemowo działa przeciw kryptowalutom

Każdy, kto śledził nagłówki finansowe w ostatnich tygodniach, wie, że świat przechodzi obecnie najgorszy kryzys bankowy od 2008 roku. Ponieważ wiele banków już zbankrutowało, a zaraza powoli się rozprzestrzenia.

Dla fanów kryptowalut zmagania z bankowością trwają już od jakiegoś czasu, ale w tym przypadku nie można winić chwiejnego systemu finansowego, ponieważ to rząd USA jest źródłem trudności.

Nic Carter, partner w Castle Island Ventures, jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na tą sytuację w tweecie z 7 lutego:

„Nie chcę alarmować, ale od przełomu roku nowa operacja typu Operation Choke Point zaczął atakować przestrzeń kryptograficzną w USA. To dobrze skoordynowany wysiłek mający na celu zmarginalizowanie branży i odcięcie jej łączności z systemem bankowym – i to działa”.

Według Williama Isaaca, który pełnił funkcję przewodniczącego Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) w latach 1981-1985, operacje typu „wąskie gardła” mają na celu „celowanie w całe branże uznane za niepożądane poprzez wywieranie presji regulacyjnej na obsługujące je banki”.

Operacja Chokepoint (1.0) była próbą przeprowadzoną przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pod rządami Obamy w 2013 r. w celu zbadania transakcji, które banki prowadziły z handlarzami broni palnej, pożyczkodawcami i innymi firmami, które uważa się za wysokie ryzyko oszustwa i prania brudnych pieniędzy.

Carter przedstawił dowody na swoją teorię trwającej operacji Chokepoint 2.0 w poście na blogu z 9 lutego, w którym podkreślił wspólne oświadczenie z 3 stycznia w sprawie aktywów kryptograficznych z Rezerwy Federalnej, Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) i Biura Kontrolera of the Currency (OCC), który ostrzegł, że zdecentralizowane sieci blockchain „z dużym prawdopodobieństwem będą niezgodne z bezpiecznymi i rozsądnymi praktykami bankowymi”.

Od czasu, gdy Carter po raz pierwszy zaalarmował świat o możliwości potajemnego ataku na kryptowaluty, wielu zwolenników kryptowalut powtarzało oskarżenia, że rząd rozpoczął Operację Chokepoint 2.0, której celem jest odcięcie branży kryptograficznej od wszystkich usług bankowych.

„W tym momencie trudno zaprzeczyć, że celem jest szersza branża kryptograficzna, niezależnie od oficjalnych komentarzy amerykańskich organów regulacyjnych” – powiedział John Haar, dyrektor zarządzający w Swan Bitcoin, podczas rozmowy z Kitco Crypto.

„I nie uchwalono żadnych przepisów zezwalających na takie działanie”.

Haar przytoczył spekulacje, że Signature Bank został aktywnie zamknięty przez organy regulacyjne – w przeciwieństwie do bankructwa samego banku – jako przykład tajnego blackballingu.

„Reuters poinformował, że FDIC upoważniła nabywcę Signature Bank do rezygnacji ze wszystkich klientów kryptograficznych po przejęciu” – zauważył Haar.

„FDIC zaprzeczył temu, ale kiedy ogłoszono, że Flagstar Bank przejmie aktywa Signature Bank, wykluczył wszystkie depozyty należące do firm kryptograficznych”.

Według Haara Swan Bitcoin ma wiedzę z pierwszej ręki na temat represji, ponieważ firma została porzucona przez Citibank w 2022 r. „bez powodu”.

„Fakt, że amerykańskie organy regulacyjne zaprzeczają istnieniu operacji Chokepoint 2.0 w swoich oficjalnych komentarzach, jest zgodny z tym, co widzieliśmy w pierwszej iteracji, która miała miejsce za administracji Obamy” – powiedział Harr.

„Jak dotąd wydaje się, że atakowanie szerszej branży kryptograficznej było ukradkowe i arbitralne, w przeciwieństwie do przejrzystego i wszechstronnego. Oznacza to, że firmy kryptograficzne mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą w stanie znaleźć banki, które będą z nimi współpracować, ale będą wybierać z małej i ciągle zmieniającej się listy. W takim przypadku rozsądne byłoby, aby firmy kryptograficzne oceniały wielu partnerów bankowych i utrzymywały wiele aktywnych relacji bankowych, ponieważ nigdy nie wiadomo dokładnie, kiedy bank przestanie obsługiwać branżę w krótkim czasie i nie wyjaśni, dlaczego” poradził.

Przeczytaj także : Telegram – umożliwia natychmiastowe przesyłanie USDT za pośrednictwem czatu

Skoordynowana akcja przeciw branży krypto

Te odczucia zostały powtórzone przez Stefana Rusta, dyrektora generalnego agregatora danych Truflation, który powiedział:

„Nie ma wątpliwości, że Operacja Choke Point 2.0 jest prawdziwa. Jest to zwięzły, ukierunkowany wysiłek mający na celu zamykanie i wychodzenie z kryptografii, gdy przechodzą one przez wschodzące banki, które nie są częścią globalnych banków o znaczeniu systemowym”.

Dla Rusta to nie zwykły zbieg okoliczności, że:

„Nagle rządy w Europie i Stanach Zjednoczonych są bardzo wrażliwe na Silvergate, Signature, a także Deltec Bank, które są rampami włączającymi i wyłączającymi kryptowaluty w powstającej branży o wartości 1 biliona dolarów. ”

W przypadku Rusta te posunięcia wskazują na skoordynowany wysiłek, aby wszystkie fundusze wchodzące i wychodzące z ekosystemu kryptograficznego musiały przechodzić przez banki o znaczeniu systemowym, z którymi organy regulacyjne regularnie współpracują i które mogą sprawować większy stopień kontroli.

„Możesz być pewien, że JP Morgan, Goldman Sachs, Barclays, Nomura i UBS współpracują z crypto, dokonując transakcji OTC dla swoich zamożnych osób, a nawet potencjalnie budując rampy dla kryptowalut” – powiedział Rust.

Podczas gdy wielu zwolenników kryptowalut skrytykowało ostatnie posunięcia, Rust przedstawił alternatywny pogląd, mówiąc:

„Tak czy inaczej, jest to ostatecznie dobre dla branży kryptograficznej. Kryptowaluty ewoluowały od własnego ekosystemu do szybko rozwijającej się dziś branży o wartości 1 biliona dolarów. Jednak społeczność jest silna, wierzy w technologię kryptograficzną i blockchain i będzie nadal rozwijać ten ekosystem z bankami lub bez nich. Bez wątpienia jednak takie mosty pojawią się ponownie, ponieważ handel między kryptowalutami a Fiatem jest niezwykle lukratywny”.

Rust zasugerował, że ostatnie posunięcia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Rezerwy Federalnej i innych organów regulacyjnych służą jedynie kultywowaniu silniejszej energii i spójności wśród społeczności kryptograficznej, „gdzie poczucie pokojowego buntu jest wzbudzane i stale podsycane”.

Rust powiedział, że działania rządu jestniefortunne dla gospodarki USA.

„Historycznie Stany Zjednoczone były liderem innowacji, które są otwarte na nowe pomysły i przełomowe zmiany – dzięki tej filozofii kwitły. Rzeczywiście, teraz tylko kryptowaluty reprezentują tego ducha w jego najprawdziwszej formie”.

Dodał, że obecna światowa kohorta przywódców, z których wielu ma ponad 60-70 lat, „jest w dużej mierze zainteresowana ochroną status quo”, zauważając, że pokolenie wyżu demograficznego „wychowało się w okresie prawie niezrównanego dobrobytu gospodarczego [i] zgromadził ogromną i ogromną ilość zarówno bogactwa, jak i długu”.

„Dług jest teraz „nakładany na następne pokolenia, zwłaszcza bardzo młodych ludzi w wieku 20 i 30 lat. To pokolenie będzie musiało dźwigać ten ciężar w przyszłości – ciężar długu, strachu, niepewności, protekcjonizmu i niedostatku”.

Dyrektor generalny Truflatoin zganił obecnych liderów, mówiąc:

„Zamiast zachęcać i kultywować nowe, wschodzące branże, które mogą generować silny wzrost gospodarczy, który może pomóc młodszym pokoleniom spłacić przerażające długi studenckie i zbudować pewien poziom bogactwa, ci liderzy miażdżą takie branże na rzecz ochrony systemu bankowego, który służy bardzo, bardzo nielicznym”.

Stany Zjednoczone są największym przegranym w operacji Chokepoint 2.0

Rust wezwał rządy do powrotu do skupienia się na przedsiębiorczości i wspierania pionierów, którzy są gotowi podjąć ryzyko, aby rozwijać system do przodu.

„To jest rodzaj nadziei, którą musimy przywrócić do biznesu, a nie strach napędzany przez rynek, w którym się teraz znajdujemy”.

Powiedział, że agresywne działania mające na celu ograniczenie innowacji kryptograficznych w USA doprowadziły do „wzrostu arbitrażu jurysdykcyjnego”.

„Kraje takie jak Dubaj, Singapur i Hongkong próbują znaleźć punkt zaczepienia w przyciąganiu talentów kryptograficznych do swoich jurysdykcji dzięki korzystnym ramom podatkowym, które są jasne i dostępne”.

Ostatecznie szkodzi to tylko przyszłościowej perspektywie Stanów Zjednoczonych i ogranicza zdolność obywateli USA do czerpania korzyści z przyszłego rozwoju branży blockchain.

Ashton Addison, założyciel i dyrektor generalny Crypto Coin Show, powtórzył ten punkt, mówiąc:

„Operacja Chokepoint… nie jest dobra dla zasobów cyfrowych w USA. Jednak kryptowaluty i aktywa cyfrowe są aktywami globalnymi, a ograniczenie dostępu obywateli USA do kryptowalut nie powstrzyma adopcji kryptowalut na całym świecie”.

Addison powiedział, że:

„Ten ruch dotyczy tylko Amerykanów, ponieważ stracą oni technologię, która pozytywnie zmieni świat i globalne finanse, jakie znamy. Ograniczenia te spowodują, że Stany Zjednoczone pozostaną w tyle w globalnej adopcji technologii, a kraje, które przyjmą technologie Web3, zyskają przewagę, ponieważ technologia będzie nadal rozwijać się wykładniczo”.

Pomimo usilnych wysiłków ze strony amerykańskich organów regulacyjnych, Addison uważa, że te ograniczenia mają niewielki wpływ na kierunek rynku i jedynie w niewielkim stopniu wpływają na rynek z dnia na dzień.

„Bitcoin nie może zostać zatrzymany, a więcej krajów z pewnością go zaadoptuje, więc Stany Zjednoczone muszą dobrze rozegrać swoje karty, aby pozostać konkurencyjnymi na globalnym froncie”.

Może Cię zainteresuje :

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze