Urząd Skarbowy sprzedaje Bitcoina za półdarmo. Gdzie jest haczyk?

Bitcoina tanio sprzedam

Kryptowaluty, a w szczególności najstarsza waluta cyfrowa Bitcoin, stają się coraz bardziej popularne w kraju nad Wisłą. W ostatnim czasie polskie urzędy skarbowe ośmielają się powoli na przeprowadzanie ich sprzedaży w formie licytacji. Tak jest w przypadku Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, który zapowiedział sprzedaż ułamka, a konkretnie 0,12728813 części jednego bitcoina (BTC).

Urząd ustalił wartość szacunkową nietypowej ruchomości na 12 703 zł, a cenę wywoławczą na 75% tej kwoty, czyli 9527,30 zł. Aby wziąć udział w licytacji, niezbędne jest wpłacenie wadium w wysokości 10% wyceny, czyli 1270,3 zł. Przebieg licytacji ma być standardowy i nie ulegnie zmianie ze względu na specyficzną naturę kryptowalut. Przekazanie klucza do ułamka bitcoina osobie, która wygra licytację, odbędzie się w obecności pracownika Urzędu Skarbowego oraz prokuratora w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przy ulicy Dubois 16. Ruchomość pochodzi z zabezpieczenia prokuratorskiego.

Szczegóły licytacji znajdują się na stronie internetowej slaskie.kas.gov.pl w zakładce ogłoszenia.

Podobne przypadki miały już miejsce wcześniej w Polsce. W 2022 roku Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku dokonał sprzedaży 0,40716622 bitcoina, gdzie wartość szacunkowa wynosiła wtedy 72 935,17 zł, a cena wywoławcza 75% tej kwoty, czyli 54 701,38 zł. Niestety, fiskus nie ujawnił ostatecznej kwoty zakupu.

Zobacz też: RPP podjęła decyzję. Jak zmienią się raty kredytów?

Nowy stary Bitcoin

Bitcoin jest jedną z najbardziej popularnych i pierwszych kryptowalut. Został stworzony w 2009 roku przez nieznanego programistę o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

Bitcoin jest oparty na technologii blockchain, co oznacza, że ​​wszystkie transakcje są zapisywane w publicznej bazie danych, co zapewnia ich bezpieczeństwo i przejrzystość. W odróżnieniu od tradycyjnych walut, którymi zarządzają rządy i banki centralne, Bitcoin jest zdecentralizowany i nie podlega kontroli żadnej jednostki centralnej.

Kryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin, stanowią interesujący z punktu widzenia państwa i organów podatkowych sposób inwestycji. Sprzedaż BTC przez urzędy skarbowe to niecodzienne wydarzenie i wyjątkowa okazja dla inwestorów, aby stać się właścicielem niezwykle wartościowej ruchomości bez konieczności korzystania z pośredników i pokrywania prowizji. Licytacja ułamka bitcoina w Gliwicach jest zaplanowana na początek marca i każdy zainteresowany może wziąć w niej udział.

Krytycy spojrzą na to samo zjawisko i powiedzą jednak, że wzrost zainteresowania kryptowalutami ze strony państwa stanowi pewnego rodzaju zagrożenie dla inwestorów. Organy kontrolne państwa coraz lepiej orientują się w nowej technologii i z pewnością wzrost komfortu korzystania i bezpieczeństwa jaki za tym pójdzie pociągnie za sobą jednocześnie coraz mniej prywatności i swobody; a taki przecież od początku cel przyświecał kryptowalutom.

Może Cię zainteresować:

Komentarze