Upada 'imperium’ Hodlnaut w Singapurze. Likwidacja powstrzyma hossę altcoinów i Bitcoina?

Kryptowalutowy pożyczkodawcy Hodlnaut złożył wniosek o upadlość w Singapurze, co błyskawicznie obiegło największe portale informacyjne w świecie crypto. Próba jego restrukturyzacji zawiodła. Spółka straciła potężną kwotę w wyniku upadku Luna/Terra i giełdy FTX w 2022 roku. Informacje o likwidacji podała firma audytowa EY. Dokument likwidatorów, który zacytował CoinDesk wskazał, że sąd przedstawił nakaz likwidacji 10 listopada.

Wierzyciele nie pozwolili spółce uniknąć tego scenariusza. Obecnie jednak firma posiada aktywa o wartości ledwo powyżej 13 milionów dolarów, zgromadzone na giełdzie FTX. Ich wejście na rynek wobec ostatniego wzrostu płynności prawdopodobnie nie zdoła zatrząść żadną z posiadanych przez Hodlnaut kryptowalut. Pożyczkodawca 'utopił’ prawie 190 miliona dolarów w Anchor Protocol Luny, który obiecywał dwucyfrowe, pasywne zyski z inwestycji.

Likwidacja – najefektywniejsza?

Jak przekazuje The Block już w sierpniu ubiegłego roku Hodlnaut informował ponad 17 000 użytkowników, że wstrzymał wypłaty i wycofał wniosek o licencję z Monetary Authority of Singapore. Firma złożyła również wniosek o objęcie jej zarządem sądowym, aby nie musiała sprzedawać aktywów kryptograficznych w ramach przymusowej likwidacji. Zwolniła 80% pracowników i poinformowała użytkowników o toczącym się dochodzeniu prowadzonym przez singapurskie organy ścigania. Dochodzenie rozpoczęło się w listopadzie, a policja stwierdziła, że Hodlnaut złożył 'fałszywe oświadczenia dotyczące ekspozycji firmy na pewien cyfrowy token’.

W reakcji wierzyciele odrzucili plan restrukturyzacji w styczniu. W szczególności cytowana przez Bloomberg Algorand Foundation jako jeden z poszkodowanych wierzycieli, napisała, że likwidacja 'zmaksymalizuje pozostałe aktywa spółki dostępne do dystrybucji’. W związku z nakazem likwidacji szanse użytkowników platformy Hodlnaut na odzyskanie depozytów pozostają w najlepszym przypadku niepewne. Likwidatorzy stwierdzili, że odpowiadanie na indywidualne zapytania może być niepraktyczne, biorąc pod uwagę tysiące wierzycieli. Zamiast tego planują dostarczać zbiorcze aktualizacje online. W najbliższym czasie możemy zatem spodziewać się sprzedaży rezerw Hodlnaut, które staną się przedmiotem likwidacji.

Sąd nie ma wątpliwości

Raport sądu wskazuje, że dyrektorzy firmy nie ujawnili w pełni zakresu jej ekspozycji w platformę Terra/Luna. Zarówno przed jak i po jej upadku w maju 2022 roku. Sytuacja ta postawiła firmę obok innych podmiotów takich jak Celsius, Voyager Digital i Three Arrows Capital, które ucierpiały z powodu zaangażowania w algorytmiczny stablecoin UST Terra. Kryzys doprowadził Hodlnaut do wstrzymania wypłat dla klientów w lipcu 2022 r., powołując się na warunki rynkowe i potrzebę ochrony aktywów. Do sierpnia interweniował Sąd Najwyższy w Singapurze, wyznaczając dwóch tymczasowych zarządców sądowych z EY Corporate Advisors do nadzorowania restrukturyzacji firmy.

W dzisiejszym postanowieniu sądowym WongPartnership LLP, działając w imieniu tymczasowych zarządców sądowych, stwierdził, że na rozprawie 10 listopada „Szanowny Sąd wydał następujące zarządzenia: Nakaz likwidacji zostaje wydany przeciwko Spółce; Aaron Loh Cheng Lee i Ee Meng Yen Angela zostają wyznaczeni jako solidarni likwidatorzy”. Kiedy platforma pożyczkowa działała, oferowała oprocentowanie depozytów na poziomie 12,73%. Teraz jest winna pieniądze przeszło 17,000 klientów. Przypadek Hodlnaut powinien być nauczką dla przyszłych pokoleń inwestorów, którzy powinni być wyczuleni na ponadprzeciętnie oprocentowania depozytów na zdecentralizowanych platformach pożyczkowych.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze