Ukraina bada giełdy kryptowalut pod kątem ich uchylania się od opodatkowania

Działające w Ukrainie giełdy kryptowalut spowodowały straty w wysokości 3 miliardów hrywien ukraińskich (równowartość ponad 80 milionów dolarów).

Przypomnijmy, że jakiś czas temu ukraińskie organy regulacyjne głosowały za opodatkowaniem zysków z kryptowalut w wysokości 18 proc. od 2024 roku.

Ukraina intensyfikuje dochodzenie

W ostatnich tygodniach Kijów pracował nad dostosowaniem swoich przepisów dotyczących kryptowalut do przepisów Unii Europejskiej w celu wprowadzenia środków regulacyjnych zgodnych z zasadami określonymi w przepisach UE dotyczących rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).

W wywiadzie udzielonym „Forbes Ukraine” Andrij Paszczuk, szef ukraińskiego Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego (ESB), stwierdził, że dochodzenie koncentruje się na platformach handlowych z lokalnymi beneficjentami. Paszczuk ujawnił, że analitycy ESB korzystają z usług danych, takich jak Chainalysis i Crystal Blockchain, które umożliwiają śledzenie kryptowalutowych transakcji. Oprócz danych dotyczących łańcucha, ESB w swojej pracy uwzględnia informacje wywiadowcze typu open source, aby ocenić ogólny obrót kryptowalutami w portfelach cyfrowych na ukraińskich giełdach.

Z informacji przekazanych przez Paszczuka wynika również, że biuro prowadzi dochodzenie przedprocesowe przeciwko podmiotom uczestniczącym w lokalnym rynku kryptowalut. Nie podał jednak konkretnych szczegółów dotyczących obecnego etapu postępowania przygotowawczego.

W sierpniu 2023 r. Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego wydało oficjalne oświadczenie wskazujące, że w ciągu ostatniej dekady ukraińskie giełdy kryptowalut zgromadziły około 445 milionów dolarów opłat transakcyjnych. Według obliczeń biura, transakcje z udziałem Bitcoina, Ethereum i Tether na rynku krajowym w latach 2013-2023 wyniosły łącznie ponad 55 miliardów dolarów.

Zobacz też: Inflacja w Polsce. Znamy już ostateczne dane za sierpień

Przepisy są – pora je wyegzekwować

Jak podkreślił Paszczuk, na temat opodatkowania wspomnianych transakcji istnieje wiele różnych punktów widzenia. Biuro ma jednak działać zgodnie z przepisami przyjętymi przez deputowanych.

Dodajmy, że w marcu 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „O aktywach wirtualnych”, ustanawiającą ramy regulacyjne dla kryptowalut. Jednocześnie rząd wyraził swoje zaangażowanie w rewizję ukraińskich kodeksów podatkowych i cywilnych w celu dostosowania ich do nowo ustanowionych ram prawnych.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.