Twórca Tornado Cash, mixera używanego do anonimizowania transakcji kryptowalutowych, wyszedł z więzienia. Opublikował pierwszy tweet

Alex Pertsev, twórca Tornado Cash, popularnego miksera transakcji opartego na sieci Ethereum, właśnie powrócił na Twittera po zwolnieniu go z więzienia w Holandii. Zwolnienie Pertseva następuje po jego aresztowaniu w sierpniu 2022 roku, które nastąpiło krótko po tym, jak rząd Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na Tornado Cash. Mikser kryptowalut był obwiniany przez rządy o ułatwienie prania pieniędzy, w szczególności w związku z działalnością północnokoreańskich hakerów powiązanych z reżimem znanych jako Grupa Lazarus. Pierwszym tweetem Pertseva po powrocie do domu było „Sorry że przepadłem na chwilę, co mnie ominęło?”

https://twitter.com/alex_pertsev/status/1651961639388815363?s=20

Twórca Tornado Cash zwolniony z aresztu

Aresztowanie i późniejsze osadzenie Pertseva przyciągnęło uwagę i dużą krytykę ze strony społeczności kryptowalutowej. Wiele osób głośno twierdziło, że nie powinien on być karany za samo rozwijanie kodu open-source z którego korzystali inni do własnych celów, wywołując obawy o implikacje dla przyszłości działań organów ścigania przeciwko zdecentralizowanym protokołom, których Tornado Cash jest tylko przykładem. Pertsev stał się niejako męczennikiem za sprawę, a wokół niego samego utworzył się pewnego rodzaju ruch społeczny pod hasztagiem #FREEALEX.

Zobacz też: Pilne: giełda Bittrex oficjalnie pozwana przez SEC, politycy chcą odwołania prezesa Komisji!

Źródło: Twitter

Po kilku nieudanych próbach doprowadzenia do jego uwolnienia, holenderskie sądy w końcu przyznały twórcy Tornado Cash pozwolenie na powrót do domu w oczekiwaniu na proces. Został on zwolniony 26 kwietnia bez wymogu dostarczenia jakiegokolwiek zabezpieczenia finansowego, ale teraz podlega monitorowaniu za pomocą założonych bransoletek na kostkach. Ten system monitorowania pozwala władzom kraju śledzić jego ruchy i zapewnić przestrzeganie warunków zwolnienia.

Zobacz też: SEC w rozterce czy Ethereum jest nielegalnym papierem wartościowym. Coinbase grozi rozwodem z USA!

Podczas postępowania sądowego Pertsev bronił się jako budowniczy ekosystemu kryptowalut, który przestrzega zasad podstaw cypherpunku, podkreślających prywatność, decentralizację i prawo do własności. Sędzia ostatecznie zgodził się na jego zwolnienie pod pewnymi warunkami, uznając jego postawę i pozwalając mu pozostać w domu do czasu samego procesu.

Warto zauważyć, że choć uwolnienie Pertseva jest znaczącym wydarzeniem, to nie uwalnia go od zarzutów. Rozprawa sądowa która będzie miała miejsce 24 maja pozwoli na dalsze zbadanie sprawy, a sam proces zadecyduje o ostatecznym wyniku postawionych mu zarzutów.

Sprawa Alexa Pertseva i Tornado Cash podnosi szersze pytania dotyczące regulacji i egzekwowania prawa w zakresie zdecentralizowanych protokołów i ich potencjalnego zaangażowania w nielegalne działania, takie jak pranie pieniędzy. Podkreśla wyzwania, przed jakimi stoją władze w rozwiązywaniu tych kwestii, przy jednoczesnym uwzględnieniu zdecentralizowanego charakteru technologii blockchain i jej podstawowych reguł działania.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze