Trwa szaleństwo na CoinBASE, mem-coiny notują legendarne wzrosty i spadki. Czy $BALD to rugpull?

Coinbase, wiodąca amerykańska giełda kryptowalut wywołała niemałe trzęsienie ziemi gdy na początku lipca tego roku uruchomiła wstępnie swój „blockchain”, a konkretniej rozwiązanie warstwy 2 oparte na Ethereum o nazwie BASE. Mainnet platformy otworzył swoje podwoje dla programistów i natychmiast odnotował zastrzyk całkowitej wartości zablokowanej (ang. TVL) w wysokości 1 miliona dolarów. Prawdziwy szał rozpoczął się jednak później: niedługo potem wartość TVL platformy $BASE wzrosła do oszałamiającego poziomu 60,58 mld USD. Głównym czynnikiem okazał się być lokalny szał zakupów na pierwszych mem-coinach na łańcuchu.

Źródło: L2 Beat

CoinBASE sprowadziło do swojego domu kryptodenegeratów

Tym, co naprawdę przyciągnęło uwagę społeczności kryptowalutowej, był gwałtowny wzrost aktywności związanej z mem-tokenami na BASE. Memecoiny takie jak $BALD, $COIN i $BASED odnotowały bezprecedensowe wolumeny obrotu na platformie. Spekulanci dobijali się do drzwi zdecentralizowanej giełdy (DEX) o nazwie LeetSwap, aby tylko urwać dla siebie kawałek tortu. Dane portalu analitycznego DEX Screener wskazują, że na giełdzie odnotowano 24-godzinny wolumen transakcyjny w wysokości 236,1 mln USD przy aż blisko pół milionie indywidualnych transakcji.

Źródło: DEX Screener

Wśród meme tokenów to właśnie tajemniczy $BALD stał się faworytem, odpowiadając za prawie połowę (105 milionów dolarów) dziennego wolumenu obrotu na LeetSwap. Platformy mediów społecznościowych zostały wręcz zalane humorystycznymi komentarzami na temat łysienia i powiązanymi z owym procesem tajemniczymi mocami, które rzekomo miały prowadzić do ogromnego bogactwa. Narracje, w sposób oczywisty rozpowiadane z przymrużeniem oka tylko dolewały paliwa do pożaru popularności nowego memecoina.

Źródło: tamże

Zobacz też: Seria ataków na protokoły DeFi! Curve Finance i inne pule w tarapatach, uważajcie na swoje środki!

Spekulanci chcieli zyskać, a wyszło jak zwykle

Inne monety, jak $COIN i $BASED czy szereg innych również odnotowywały dramatyczne wzrosty i spadki. Nie trwało to jednak długo. $COIN, notowany na poziomie 0,07 USD w momencie powstawania tego tekstu, doświadczył 69% spadku wartości w ciągu ostatnich 24 godzin. Także i $BALD napotkał na tzw. sell wall, czyli mur złożony z sekwencyjnych transakcji sprzedaży.

A potem…deweloper usunął z tokenu całą płynność, rysując na wykresie przepiękną pionową czerwoną świecę. Innymi słowy, $BALD to najprawdopodobniej tzw. rug pull, czyli oszustwo polegające na wyssaniu z kontraktu środków inwestorów.

Portal analityki on-chain Lookonchain donosi:

Niektórzy obserwatorzy rynku pokusili się na porównanie do słynnego memecoina SQUID GAME, którego upadek w charakterystyczny sposób upamiętnił jeden ze streamerów.

Na chwilę obecną kryptowlauty na $BASE nie mają zbyt dobrej reputacji, a pierwotny hiperentuzjazm mocno przygasł. Cały czas docierają do nas kolejne informacje o hurtowych wręcz oszustwach na nowym łańcuchu. Według Colina Wu, chińskiego korespondenta krypto, jeden tylko adres jest powiązany z aż 29 memecoinami na blockchainie należącym do Coinbase. Każdy z nich to pułapka na inwestorów. Oszust dorobił się na ulicy już miliona zielonych i jest autorem też scamów na ekosystemach Binance Smart Chain i Arbitrum.

Na chwilę obecną nie ma oficjalnej drogi dla przeniesienia swoich środków na łańcuch BASE. Biorąc pod uwagę to co właśnie opisaliśmy, nie będziemy Wam też pomagać w obejściu tej ścieżki. Na chwilę obecną jest to dzika dżungla.

Zastrzeżenie: Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie jest poradą inwestycyjną w rozumieniu polskiego prawa.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze