To znów się dzieje. Kradzież kryptowalut o wartości 70 mln dolarów z popularnej giełdy

Analitycy blockchain podejrzewają, że za kradzież kryptowalut z giełdy kryptoalitowej CoinEx stoją hakerzy powiązani z Koreą Północną.

Jak poinformowała giełda, powiązane z nią portfele używane do przechowywania aktywów kryptograficznych zostały zhakowane. Straty oszacowano na 70 milionów dolarów/ Jak zapewniają przedstawiciele firmy, kwota ta stanowi jedynie niewielką część jej całkowitych aktywów.

Co wiemy o ataku?

Elliptic Ltd. to londyński dostawca analiz blockchain. Firma powstała w 2013 roku i dostarcza giełdom kryptowalutoprogramowanie do przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przedsiębiorstwo oferuje również oprogramowanie kryminalistyczne, którego jest wykorzystywane przez organy ścigania do śledzenia zjawiska finansowania terroryzmu za pomocą kryptowalut.

Zdaniem jej ekspertów za atak odpowiedzialna jest Lazarus Group – powiązana z Koreą Północną grupa hakerów. Przedstawiciele CoinEx nie potwierdzili tej informacji, ale zdają sobie sprawę, że za kradzież mogą odpowiadać zespoły cyberszpiegowskie powiązane z tym krajem. „Tożsamość hakerów pozostaje przedmiotem dochodzenia” – napisali w odpowiedzi na pytania dziennikarzy agencji Reuters.

Tymczasem analitycy Blockchain Elliptic uważają, że część środków skradzionych z CoinEx została wysłana na adres portfela kryptowalutowego, który był wcześniej używany przez Lazarus Group do prania skradzionych środków. Zostały one również wysłane do łańcucha blokowego Ethereum za pomocą „mostu” blockchain, który w przeszłości był również używany przez Lazarus Group.

Inna firma badawcza zajmująca się blockchainem, Chainalysis, stwierdziła, że nie ma pewności, że za atakiem stoi Korea Północna.

Zobacz też: Złoto zyskuje, dolar spada, wszyscy czekają na posiedzenie Fed

Kradzież kryptowalut sposobem na finansowanie państwowych programów wojskowych?

Eksperci Elliptic podkreślają, że w ostatnim czasie Grupa Lazarus „zintensyfikowała swoje działania”, kradnąc aktywa kryptograficzne o wartości łącznej wartości około 240 milionów dolarów. Chodzi o cztery ataki, do których doszło od czerwca br.

Dodajmy, że z najnowszego raportu ONZ wynika, że w 2022 r. koreańscy hakerzy mocno zintensyfikowali swoje działania. Istnieje teoria, że środki pozyskane dzięki cyberatakom są przeznaczane do finansowania programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Może CIę zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze