Bankowy gigant oferuje nową usługę kryptowalutową

Deutsche Bank nawiązał współpracę ze szwajcarską firmą kryptowalutową Taurus. Jej efektem ma być świadczenie usług powierniczych dla kryptowalut i tokenizowanych aktywów należących do klientów instytucjonalnych.

Dzięki współpracy Deutsche Bank po raz pierwszy w swojej historii będzie mógł przechowywać klientom ograniczoną liczbę kryptowalut, a także tokenizowane wersje tradycyjnych aktywów finansowych.

Jaka jest strategia Deutsche Bank?

Jak poinformował rzecznik banku, handel kryptowalutami nie znajduje się w jego bezpośrednich planach. Wiadomo jednak, że podmiot zamierza uwzględnić tego typu usługę – dano temu wyraz w dokumencie podpisanym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w 2020 roku.

Teraz, po serii upadków firm kryptowalutowych, do których doszło w 2022 roku, rynki kryptowalut pomału odrabiają straty. Można też zaobserwować, że coraz więcej firm głównego nurtu mówi o potencjalnej możliwości wykorzystania blockchain – technologii kryjącej się za kryptowalutami – w handlu i rozliczaniu tradycyjnych aktywów finansowych. Przestrzeń aktywów cyfrowych obejmie biliony dolarów aktywów. Z pewnością będzie więc postrzegana jako jeden z priorytetów zarówno dla inwestorów, jak i korporacji – powiedział Paul Maley, globalny szef usług papierów wartościowych Deutsche Bank. – Skupiamy się nie tylko na kryptowalutach, ale także na wspieraniu naszych klientów w całym ekosystemie aktywów cyfrowych – dodał.

Jak już wcześniej pisaliśmy, amerykańskie organy regulacyjne ostrzegły banki, aby te uważały na ryzyko płynności ze strony klientów związanych z kryptowalutami. Maley zapewnił, że Deutsche Bank postępuje „ostrożnie i zgodnie z duchem i literą przepisów regulujących tę klasę aktywów”. – Nasz produkt i charakter opieki nad klientami sprawią, że nie będzie ryzyka skażenia innych działań banku – powiedział.

Zobacz też: Paliwa tanieją. Czy tylko do wyborów? Analizujemy sytuację na rynku

Potencjał w branży

Według danych opublikowanych przez serwis CoinGecko rynek kryptowalut jest wart obecnie około 1,1 biliona dolarów. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w listopadzie 2021 roku wyceniano go na kwotę nawet ponad 3 bilionów dolarów.

Dodajmy, że wiele banków na całym świecie, w tym m.in. Standard Chartered, BNY Mellon i Societe Generale, w swojej ofercie posiada już usługi przechowywania kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze