The Merge Q&A: Triumf Ethereum — czy katastrofa?

10 083

The Merge Q&A: Triumf Ethereum — czy katastrofa?

Jakie są zalety i wady połączenia Ethereum — i czy hard forki Proof-of-Work mogą rzucić wyzwanie Proof-of-Stake?

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

W ciągu kilku tygodni blockchain Ethereum przejdzie scalanie, w ramach jednej z największych i najbardziej ryzykownych aktualizacji w historii branży: przejście z algorytmu konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake.

Szef produktu XGo, Josh Cowell, wyjaśnia, o co chodzi w długo oczekiwanym połączeniu Ethereum — i wyjaśnia niektóre z ważnych pytań.

1. Witam! Zanim zagłębimy się we wszystkie rzeczy związane z Ethereum, opowiedz nam o XGo.

Witam! Jesteśmy grupą entuzjastów kryptowalut i założyliśmy XGo, aby szybko przywrócić pierwotne cele i zasady krypto, wykraczające poza zarabianie pieniędzy (lub ich utratę!). Mamy wyrafinowany pakiet do handlu internetowego i oferowanie stawek na żywo — ale to nie jest nasz jedyny cel, a w przygotowaniu jest znacznie więcej.

2. Czy możesz nam opowiedzieć więcej o historii i motywacjach Merge?

Ethereum zostało uruchomione w lipcu 2015 r. — i rozwija się szybko i idzie do przodu, ETH jest drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie.

Podobnie jak Bitcoin, sieć wykorzystuje obecnie model konsensusu Proof-of-Work w celu zabezpieczenia łańcucha bloków. Oznacza to, że górnicy kryptowalut uruchamiają maszyny, które przerabiają obliczenia, próbując zweryfikować transakcje i zdobyć nagrody ETH. Wymaga to dużo energii do działania – i mierzy się z decentralizacją, ponieważ jest kontrolowana przez kilka większych, bardziej wyrafinowanych operacji wydobywczych.

W ciągu życia łańcucha Ethereum wprowadzono wiele ulepszeń, ale nadchodzące Merge jest najprawdopodobniej najbardziej oczekiwanymi dotychczas aktualizacjami blockchain. Będzie to oznaczać przejście sieci na Proof-of-Stake — i chociaż ta zmiana była rozważana jeszcze przed uruchomieniem Ethereum, dotarcie tutaj zajęło ponad osiem lat.

Ten nowy łańcuch będzie zabezpieczony przez weryfikatory stawek. Są to pule osób, które stawiają swoje Ethereum, aby zdobywać nagrody w ETH. Ich udział i obecność pomagają zabezpieczyć i zdecentralizować sieć.

3. Jakie są niektóre korzyści z połączenia?

Cóż, po scaleniu powinniśmy zobaczyć zwiększone bezpieczeństwo poprzez decentralizację sieci i poleganie na szerszej puli walidatorów. Bariera wejścia jest dramatycznie obniżona w porównaniu z górnictwem.

Co więcej, zużycie energii potrzebne do utrzymania łańcucha bloków powinno spaść o ponad 99% — a średnie czasy blokowania mogą spaść nawet o 12%. PoS położy również podwaliny pod innowacje, takie jak sharding, które jeszcze bardziej zwiększą skalowalność i szybkość.

4. Ale czy są wady?

Istnieje argument, że połączenie może faktycznie zmniejszyć bezpieczeństwo i spowodować dalszą centralizację, ponieważ w stawkowanie zaangażowanych jest kilku dużych graczy.

Niektórzy obawiają się, że rządom na całym świecie może być łatwiej kontrolować Ethereum na poziomie protokołu, ponieważ mogą one nakładać zasady i przepisy na te duże podmioty, które stawiają na ETH – w rezultacie może to cenzurować transakcje. Widzieliśmy już tutaj rozpęd po usankcjonowaniu Tornado Cash.

Wielu górników jest również stanowczo przeciwnych Proof-of-Stake, ponieważ nie będą już mogli używać swojego sprzętu do zdobywania nagród ETH – a to duży cios, biorąc pod uwagę, jak drogi może być ten sprzęt. Kiedy dojdzie do fuzji, możemy zobaczyć pojawienie się hard forka Proof-of-Work (ETH-W), ale nie będzie to łatwe, ponieważ większość górników będzie musiała uzgodnić drogę, w przeciwnym razie grozi im rozcieńczenie wartości w wielu miejscach.

5. Co jeśli ludzie chcą zacząć obstawiać… jak XGo może pomóc?

Aby uruchomić własny węzeł walidatora, musisz mieć 32 ETH. To dużo krypto.

Nasz produkt Superfluid pozwala ludziom angażować się w obstawianie nagród ze znacznie niższą barierą wejścia — a co lepsze, nie ma zawieszeń, wspaniałych nagród i swobody korzystania z aktywów do handlu i stakowania w tym samym czasie.

6. Opowiedz nam o swoim podejściu do bezpieczeństwa.

Uważnie monitorujemy, co dzieje się ze scalaniem — obserwując nastroje górników. Będziemy również wspierać kontrakty futures na ETH-W, jeśli pojawi się ulubiony gracz większości. A jeśli tak się stanie, będziesz mógł handlować obiema wersjami Etherum na XGo.

Bezpieczeństwo jest również czymś, o czym bardzo dbamy. Zamierzamy domyślnie zaimplementować dwukierunkową ochronę powtórek, aby zapewnić, że handel na jednym rozwidlonym łańcuchu nie będzie ważny w drugim. Oryginalny łańcuch nie powinien również eliminować starego łańcucha — a handel na obu powinien być zróżnicowany, co wymaga uaktualnienia wszystkich portfeli w celu obsługi nowej sieci.

7. Co popierasz — Proof-of-Work czy Proof-of-Stake?

XGo jest orędownikiem wizji Fundacji Ethereum i ważne jest, aby zauważyć reakcję społeczności ETH na poprzedni hack DAO, tworząc Ethereum Classic (ETC). Rozważne działanie społeczności i programistów uratowało sieć, więc można śmiało powiedzieć, że tak jest to ich pierwsze poważne spięcie i dlatego nierozsądne jest całkowite odrzucenie ETH-W.

Planujemy wsparcie narzędziami dla wszystkich stron: Bezproblemowa konwersja tokenów PoW na PoS ETH z dwukierunkową ochroną przed atakami i stakowaniem nagród dla masowych odbiorców detalicznych, a także handel kontraktami futures na widełki ETH PoW w przypadku pojawienia się rozwidlenia wiodącego (ETH-W) wraz z ETH Rynki PoS.

8. Jakie są wielkie pytania dotyczące Merge, które pozostają bez odpowiedzi?

Ciekawie będzie zobaczyć, jak decentralizacja Ethereum porusza się wraz ze scalaniem. Czy obniżenie przeszkód sprzętowych pozwoli wielu mniejszym uczestnikom zabezpieczyć sieć i zwiększyć decentralizację? A może wygrają monopole mniejszych i większych graczy?

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://cointelegraph.com/news/the-merge-qa-a-triumph-for-ethereum-or-a-disaster-waiting-to-happen

Może Cię zainteresuje:

Komentarze