Ten kraj idzie na rekord, jeśli chodzi o kryptowaluty. Powód? Przede wszystkim inflacja

Zapotrzebowanie na kryptowaluty w Nigerii wciąż rośnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest słabnąca waluta i gwałtownie rosnąca inflacja w największej gospodarce Afryki.

Jak wynika z najnowszego raportu nowojorskiej firmy badawczej Chainalysis, wolumen transakcji kryptowalutowych w Nigerii wzrósł o 9 proc. rok do roku do 56,7 mld dolarów w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r.

Kryptowaluty coraz bardziej popularne

Dla porównania – w Ugandzie wykorzystanie kryptowalut co prawda jest mniejsze, ale szybko rośnie (w tym samum okresie odnotowano tam wzrost o 245 proc. do 1,6 mld dolarów). Z kolei wykorzystanie kryptowalut w Kenii spadło o ponad połowę, do poziomu 8,4 mld dolarów.

W Nigerii zainteresowanie bitcoinami i stablecoinami wzrosło, gdy wartość naira spadła, szczególnie podczas najbardziej ekstremalnych spadków w czerwcu i lipcu 2023 r. Waluta osłabiła się do rekordowo niskiego poziomu po tym, jak prezydent Bola Tinubu rozpoczął wdrażanie jednej z najważniejszych reform, jakie Nigeria widziała od lat. Chodzi o zniesienie popularnej, ale niezwykle kosztownej dla nigeryjskiego rządu dopłaty do benzyny i usunięcie niektórych ograniczeń kursowych.

– Ludzie nieustannie szukają możliwości zabezpieczenia się przed dewaluacją naira i utrzymującym się spadkiem gospodarczym od czasu COVID – przyznaje cytowany w raporcie Chainalysis Moyo Sodipo, współzałożyciel nigeryjskiej giełdy kryptowalut Busha.

Zobacz też: Spadek aż o 25 proc. Akcje popularnego dewelopera lecą na łeb, na szyję

Zakaz czy przyzwolenie?

Przypomnijmy, że Nigeria zakazała swoim bankom i instytucjom finansowym handlu lub ułatwiania transakcji w kryptowalutach w 2021 roku. Rok później krajowy organ nadzoru finansowego opublikował zestaw przepisów dotyczących aktywów cyfrowych, sygnalizując, że najbardziej zaludniony kraj Afryki próbuje znaleźć kompromis między całkowitym zakazem aktywów kryptograficznych a ich nieuregulowanym wykorzystaniem.

Dodajmy jeszcze, że gospodarka Nigerii jest największą w Afryce, 31. największą na świecie pod względem nominalnego PKB i 30. największą pod względem PPP. PKB na mieszkańca wynosi 9148 dolarów (dane z 2022 r.), czyli mniej niż w RPA, Egipcie czy Maroku, ale nieco więcej niż w Ghanie czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obok ropy naftowej, drugim co do wielkości źródłem dochodów walutowych Nigerii są przekazy pieniężne wysyłane do kraju przez Nigeryjczyków mieszkających za granicą.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze